Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 29.01.2018

Joanna Kopcińska: wyznacznikiem uczciwych relacji powinna być prawda historyczna

- Oczekujemy, że Izrael uzna sformułowanie "polskie obozy śmierci" jako cześć kłamstwa oświęcimskiego. W wielu porządkach prawnych, również w Izraelu, istnieje kara za podobne stwierdzenia. Wyznacznikiem uczciwych relacji powinna być prawda historyczna. W obozach śmierci Niemcy zabijali Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Kto twierdzi inaczej powinien być ukarany, mówi nieprawdę na temat zbrodni przeciwko ludzkości - powiedziała w Rozmowie PR24 Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu. W Polskim Radiu 24 o napięciach między Polską a Izraelem w kontekście nowelizacji ustawy o IPN mówił również Zbigniew Gryglas z Porozumienia.

Po spotkaniu szefa rządu z przedstawicielami MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta premier Mateusz Morawiecki zobowiązał podległych mu przedstawicieli rządu, by do końca tygodnia powstał zespół, który ma kontynuować dialog historyczny z przedstawicielami Izraela.

– Dialog między stroną polską a izraelską jest prowadzony. Grupa robocza zostanie powołana po to, by go wzmocnić – wskazywała w PR24 Joanna Kopcińska, podkreślając, że projekt nowelizujący ustawę o IPN był konsultowany z przedstawicielami Izraela. – Inicjatywa była znana stronie izraelskiej. Większość uwag zgłaszanych przez ambasador Izraela została uwzględniona – podkreślała rzecznik rządu. Zaznaczyła też przy tym, że grupa, która powstanie, "nie będzie miała na celu prac nad nowelizacją ustawy o IPN, a ustalenie prawdy historycznej".

Do nowych przepisów, zgodnie z którymi „każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”, krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

– Proponowane zapisy nie ograniczają np. prac naukowców badających kwestie zagłady Żydów. Nie będzie karane wskazywanie na haniebne przypadki zbrodni popełnianych przez konkretne osoby – mówiła Joanna Kopcińska.

Zbigniew Gryglas z kolei podkreślił, że Polska musi walczyć o prawdę historyczną. – W rzeczywistości wolnej Polski wyszliśmy z założenia, że prawda sama się obroni. Widać jednak, że powinniśmy światu przypominać, że Polska była ofiarą, że Polska i Izrael najbardziej ucierpiały przez II wojnę światową – wskazywał. – Struktury Polskiego Państwa Podziemnego, w odróżnieniu od wielu krajów Europy Zachodniej, nie skalały się współpracą z hitlerowskimi Niemcami; przypadki współpracy, szmalcownictwa, były karane – przypominał Zbigniew Gryglasa.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/PAP/zz

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.01.18

Godzina emisji: 16.15