Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 26.03.2018

Komentarze polityków po decyzji Komisji weryfikacyjnej ws. kamienicy przy ul. Łochowskiej 38

- Hanna Gronkiewicz-Waltz dąży do konfrontacji chcąc być męczennicą. Liczy na doprowadzenie przed komisję. Będziemy mieli trudny orzech do zgryzienia – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Jan Mosiński z PiS. O decyzji Komisji weryfikacyjnej uchylającej w całości decyzję reprywatyzacyjną kamienicy przy Łochowskiej 38 w Warszawie mówili także Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Bartłomiej Opaliński (PSL).
Wideo
  • 2018-03-26_kl.mp4
Posłuchaj
  • 26.03.18 Jan Mosiński, Paweł Rabiej i Bartłomiej Opaliński o decyzji Komisji weryfikacyjnej ws. Łochowskiej 3
Czytaj także

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich uchyliła w całości decyzję reprywatyzacyjną kamienicy przy ul. Łochowskiej 38 w Warszawie. Gremium jednogłośnie uznało, że w przy wydaniu decyzji zwrotowej doszło do rażącego naruszenia prawa przez prezydenta Warszawy.

- Tą decyzją przywracamy kamienicę lokatorom. Tym samym miasto stołeczne Warszawa ma przyjąć to w zarząd, ustalić miesięczne stawki czynszu i nie pozwalać więcej kraść kamienic – powiedział Jan Mosiński. Jego zdaniem, gdyby Platformie Obywatelskiej zależało na wyjaśnieniu zawiłości dotyczących dzikiej reprywatyzacji to zapewne skłoniliby prezydent Warszawy do stawienia się przed Komisją weryfikacyjną.

Z kolei zdaniem Pawła Rabieja, w przypadku ul. Łochowskiej 38 „jak w soczewce skupia się metoda na ducha, czyli na kuratora osoby, której nie znano miejsca pobytu i która w momencie wydawania decyzji mogłaby mieć 128 lat”.

- Kurator, który został dla tej osoby ustanowiony nie wykonał zbyt wiele pracy, bo przez 7 lat pojawił się kilka razy pod adresem gdzie ta osoba dawniej mieszała. Tymczasem należało sprawdzić czy ta osoba jeszcze żyje. Sądzę, że - by zakończyć tę sprawę jakimś rozwiązaniem - potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna – oznajmił poseł Nowoczesnej.

- Miesiące pracy Komisji weryfikacyjnej pokazują, że pytań dotyczących zarówno bezpośredniego nadzoru nad Biurem Gospodarki Nieruchomościami, jak i roli poszczególnych urzędników jest bardzo dużo. Widzimy już w tej chwili bardzo dokładnie, że część urzędników stworzyła mocno skorumpowaną fabryczkę wydawania decyzji – mówił Rabiej.

Bartłomiej Opaliński podkreślił, że komisja przedstawiła wszelkie błędy, jakie Ratusz w swoim postępowaniu popełnił. – Było ich bardzo wiele. To m.in. nieustalenie kwestii posiadania, błędne ustalenie kręgów spadkobierców, ustalenie kuratora dla osoby, która miałaby 128 lat. Te wszystkie błędy zostały wytknięte i Ratusz musi teraz po raz kolejny przeprowadzić to postępowanie w sposób prawidłowy – tłumaczył.

Goście audycji skomentowali także decyzję szefa MSZ o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich.

- Sądzę, że upokorzono nieco prezydenta Putina i możemy mieć adekwatność działania ze strony Rosji ze zdwojoną siłą. To nie powinno nas jednak zmiękczać. W dalszym ciągu powinniśmy budować szeroką koalicję. Myślę, że Putin się przeliczył – stwierdził Mosiński.

Według Rabieja, stanowcza reakcja była „bez wątpienia potrzebna”. - Zabójstwo Siergieja Skripala to był atak chemiczny na terytorium NATO. Reakcja jest więc jak najbardziej adekwatna, ale pozostaje pytanie czy wystarczająca – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Data emisji: 26.03.18

Godzina emisji: 16:10