Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 23.05.2013

Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacji!

Radosław Kaczan, psycholog podejrzewa, że Polacy mogą narzekać z powodu... atawistycznego lęku. - Może boją się kusić los. Nie chcą powiedzieć, że wszystko jest dobrze, w obawie, że za chwilę się to zawali - mówi Radosław Kaczan.
Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacjiGlow Images/East News

Radosław Kaczan, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, zwraca uwagę, że na przykład Amerykanie mają łatwość mówienia o tym, co im się udało. Rozmówca Joanny Mielewczyk opowiada o obyczaju dorocznego wysyłania kartek z informacją, co dobrego danej rodzinie się zdarzyło.

- W Polsce istnieje kultura narzekania. Osoba, która narzeka, jest lepiej oceniana przez innych niż taka, która afirmuje rzeczywistość-  twierdzi dr Jakub Kryś, psycholog z Polskiej Akademii Nauk.

Dlaczego w jednym z popularnych przewodników po naszym kraju jest napisane, żeby w Polsce nie uśmiechać się do obcych? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.
Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.