Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Szymon Gebert 20.04.2011

Znaleziono skamielinę największego pająka wszechczasów. Ma 165 milionów lat!

Naukowcy znaleźli skamielinę największego pajęczaka do tej pory odkrytego na naszej planecie. Żyjący 165 milionów lat temu okaz mierzył około 30 cm długości.
Przekazane magazynowi Biology Letters zdjęcie wykonane przez jednego z badaczy przedstawia znalezioną skamielinęPrzekazane magazynowi "Biology Letters" zdjęcie wykonane przez jednego z badaczy przedstawia znalezioną skamielinęFot. Paul Selden

- Ona (skamielina znalezionej samicy - red.) jest największa na świecie - cytuje profesora Paula Seldena "Biology Letters", którego publikacja odsłoniła przed światem gatunek Nephila jurassica. Według naukowców jej kończyny miały około 15 centymetrów długości, a tułów niemal równał się z nimi długością.

Do tej pory za najstarszą skamielinę pajęczaka uchodził ślad pochodzący sprzed 35 milionów lat. Jednak ta odkryta niedawno w Mongolii Wewnętrznej (Chiny) ma aż 165 mln lat, co czyni z Nephila najstarszy żyjący do tej pory gatunek pajęczaków.

Współcześnie istniejący przedstawiciele tego gatunku zamieszkują tereny tropikalne w wielu miejscach Ziemi. Nephila jurassica oprócz rozmiaru wyróżnia się w porównaniu z nimi także pajęczyną - produkowana przez nią była niespotykanie trwała i - jak opisują badacze w "Biology Letters" - charakterystycznego, złotego koloru.

Żyjący obecnie przedstawiciele gatunku Nephila tworzą jedne z największych sieci, sięgające ponad 1,5 metra średnicy. Nie wiadomo jakiej wielkości mogły być twory żyjących w mezozoiku gigantów, można jednak przypuszczać że nawet dwukrotnie większe.

sg, BBC