Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Grażyna Raszkowska 21.04.2015

Śląsk szybko zapomni o kopalniach

To nie górnictwo będzie zapewniało dynamiczny rozwój w regionie. Na Śląsku zaczynają dominować innowacyjne, nowoczesne firmy – mówią goście Pulsu Gospodarki:
Goście Pulsu Gospodarki od lewej: Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Marcin Piątkowski z Banku Światowego, Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka InsightGoście Pulsu Gospodarki od lewej: Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Marcin Piątkowski z Banku Światowego, Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka InsightSylwia Zadrozna
Posłuchaj
  • Na Śląsku potrzebne jest przede wszystkim wsparcie innowacyjnych firm – uważają goście Pulsu Gospodarki, którzy rozmawiali o tym w Katowicach podczas EKG./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Kondycja polskiej gospodarki i bardzo dobre dane o produkcji to inny ciekawy temat, o którym rozmawiali goście Pulsu Gospodarki./ Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight, Marcin Piątkowski z Banku Światowego rozmawiali w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego  o przyszłości gospodarczej Ślaska.
Nowy prezes JSW
Edward Szlęg, został nowym prezesem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jest absolwentem AGH w Krakowie i ma za sobą skuteczną restrukturyzacje np. Huty „Zawiercie” czy „Stal Esport”. Zarządzał też koksownią „Przyjaźń”.
–   Jestem zmartwiony że prezes Zagórowski musiał odjeść, bo był świetnym menedżerem. Źle się dzieje, gdy związki zawodowe decydują, kto zarządza spółką  – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Natomiast  w jego opinii nowy prezes prezentuje swoim dotychczasowym dorobkiem gwarancję profesjonalnego zarządzania i dobre relacje z pracownikami.
– Ma szanse doprowadzić do dialogu z 20 tysięczną załogą. Trzeba też pamiętać, ze funkcjonuje tam 49 związków zawodowych – dodaje Tadeusz Donacik.
JSW to spółka giełdowa, wymagająca szczególnego sposobu zarządzania. Najnowsze wyniki finansowe są dla spółki korzystne.
– To dobrze rokuje dla właścicieli akcji spółki, którzy powinni odzyskać pieniądze – mówi  prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Spółka jest jedna w trudnej sytuacji.  
Sytuacja całego górnictwa i regionu się zmienia
– Waga gospodarcza górnictwa spadła. I w przyszłości też będzie maleć. To sektor, który będzie musiał ostro walczyć, by zachować rentowność i być konkurencyjnym – zauważa Marcin Piątkowski z Banku Światowego
Śląsk będzie się więc musiał powoli przebranżawiać. – Będzie też coraz mniej młodych ludzi, którzy będą chcieli zostać w górnictwie – dodaje.
Temat restrukturyzacji górnictwa jest stale obecny.  
– Restrukturyzacja nie może istnieć w próżni, ale musi pójść równomiernie ze zmianą innych sektorów. Wszystko po to, by zmienianie kopalni, w tym  konieczne zwolnienia, nie powodowały, że ludzie nie będą mogli znaleźć pracy – mówi Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight.
Na Śląsku jest obecnie ponad 200 tysięcy studentów.
Trwają prace nad planem dla Śląska
– Katowice się zmieniają, powstało m.in. znakomite centrum kongresowe, sala koncertowa Polskiego Radia, tego typu pozytywne zmiany zachodzą też w innych miastach Śląska. W 1990 r. na Śląsku były 72 kopalnie, obecnie jest ich 25 –  wyjaśnia Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Podążamy więc w takim kierunki, jak  cała Europa Zachodnia.
–  Koszty wydobycia węgla w Europie są nieporównywalnie wyższe niż w innych obszarach świata, np. w odkrywkowych kopalniach australijskich – mówi Tadeusz Donocik
Śląsk ma ogromny potencjał na rozwijanie innowacyjnego i nowoczesnego przemysłu, w tym także przemyłu konferencyjnego.
Już obecnie węgiel stanowi zaledwie 9 proc. śląskiego PKB.  
– 91 proc. to są usługi, przemysł samochodowy, czy nowe technologie. Na Śląsku mamy raczej problem mentalnościowy, związany z tym, że całe pokolenia pracowały w kopaniach – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Potrzebny rządowy program
Śląsk musi doczekać się rządowego programu dla całego regionu.
– Rząd pracuje w oderwaniu od Śląska. A nie ma wątpliwości, że powinien to być program rządowy. Rząd powinien współpracować z przedstawicielami różnych środowisk: naukowymi, gospodarczymi, przedsiębiorcami – mówi Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Samo rozszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej to za mało. – To nie może być panaceum – wyjaśnia prezes Regionalnej Izby Gospodarczej.
Marcin Piątkowski z Banku Światowego zwraca uwagę, że specjalne strefy ekonomiczne są subsydiowane przez resztę społeczeństwa.
–  Warto zwracać uwagę na wiele innowacyjnych firm, które na Śląsku powstały. Na nich się skupmy. Te firmy trzeba zidentyfikować i pomagać im stawać się światowymi liderami. One potrzebują i finansowania i opieki na co dzień. Są w stanie przeobrazić śląskie województwo w 10 lat – Marcin Piątkowski.
Strategia nie zawsze się sprawdza
Przyszłość jest nieprzewidywalna i  dlatego lepiej po prostu stawarzać możliwości, a nie budować strategie – uważa  Adam Czerniak z Centrum Analitycznego Polityka Insight.
Ważne jest odpowiednie otoczenie instytucjonalne. – Bardzo ważna jest element edukacyjny, wskazywanie gdzie leżą szanse na zatrudnienie, w jakich branżach, trzeba tworzyć lokalnej gospodarce możliwości rozwoju – dodaje.
Inne tematy poruszane w Pulsie Gospodarki to: inwestycyjny plan Juncera dla Europy, umowa UE-USA o wolnym handlu i inwestycjach, kondycja polskiej gospodarki i bardzo dobre dane o produkcji oraz o znaczeniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Sylwia Zadrożna, gr