Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Gawlik 15.10.2010

Rocznica wyczynu Wandy Rutkiewicz

16 października mija 32. rocznica pierwszego polskiego wejścia na najwyższy szczyt świata - Mount Everest. Dokonała tego wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz
Wanda RutkiewiczWanda Rutkiewicz(fot. wikipedia)

Rutkiewicz była także pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na wierzchołku Everestu. W tym samym dniu, 16 października 1978 roku, konklawe w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża.

Rok później, w czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz, Jan Paweł II powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko". Ojciec Święty otrzymał od himalaistki kamień z wierzchołka Mount Everestu. Opowiadając o zdobywaniu Mount Everestu, niedługo po powrocie z wyprawy, Wanda Rutkiewicz podkreślała, że towarzyszyły jej sprzeczne uczucia, od euforii po obawę.

Wanda Rutkiewicz wspomina wejście na Mt Everest

Łącznie na wierzchołku Mount Everestu stanęło prawie 30. wspinaczy z naszego kraju. Obok wymienionych himalaistów są to między innymi: Jerzy Kukuczka, Eugeniusz Chrobak, który zginął w lawinie podczas zejścia, Andrzej Marciniak, Piotr Pustelnik, Jacek Masełko, Anna Czerwińska, Ryszard Pawłowski, który stanął na wierzchołku trzykrotnie.

Marcin Miotk dokonał w 2005 roku pierwszego polskiego wejścia na szczyt bez tlenu, a Anna Barańska w 2009 roku była pierwszą Polką, która zdobyła Mount Everest od strony północnej. Pierwszego wejścia na najwyższą górę świata dokonali 29 maja1953 roku: nowozelandzki himalaista Edmund Hillary i nepalski Szerpa Tenzing Norgay. Od tej pory szczyt zdobyło ponad 4 tysiące osób. Góra pochłonęła ponad 200 ofiar śmiertelnych.

Wanda Rutkiewicz, która dokonała pierwszego polskiego wejścia na Mount Everest, zaginęła podczas wyprawy na szczyt jednej z najwyższych gór na świecie - Kangczendzongi w Nepalu. Za datę jej śmierci przyjmuje się 12 lub 13 maja 1992 roku.

gaw