Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 04.01.2015

Książki żenujące i wciągające. Literacki ranking 2014

Kto zawiódł, a kto zainteresował? W specjalnym wydaniu Dwójkowej "Czytelni" podsumowaliśmy literacko miniony właśnie rok.
Przełom roku to doskonały czas na, nie tylko literackie, rankingiPrzełom roku to doskonały czas na, nie tylko literackie, rankingiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Z Magdaleną Miecznicką i Piotrem Koftą o książkach najlepszych (i najgorszych) 2014 roku rozmawia Małgorzata Szymankiewicz (Czytelnia/Dwójka)
Czytaj także

Jak zaznaczył Piotr Kofta, przy tego typu podsumowaniach można byłoby skonstruować dwie listy: lektur czytanych prywatnie, dla przyjemności, oraz tych czytanych z krytycznoliterackiego obowiązku. Czasami oczywiście listy te pokrywałyby się ze sobą.

- Staramy się wybrać książki, o których sądzimy, że będą dobre - mówiła z kolei Magdalena Miecznicka, wyjaśniając zasady wyboru lektur omawianych w Dwójkowej "Czytelni". Bywa jednak, że zapowiadane (przez promocję) hity dalekie są od literackiego mistrzostwa. Stąd też w "Czytelni" - i w jej rocznym podsumowaniu - rzeczy, których nie warto polecać.

"25 książek na 25-lecie" - zobacz wyniki literackiego plebiscytu Dwójki >>>

Zatem: największa literacka porażka roku? Książki najlepsze? Okazuje się na przykład, że "Dziennik zimowy" Paula Austera jest "nieprawdopodobnie nadęty i pretensjonalny", zaś "Moja walka" Karla Knausgarda (obie książki czerpiące z osobistych doświadczeń autorów) - "nieprawdopodobnie wciągająca".

***

Tytuł audycji: "Czytelnia"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy)

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 17.30
jp/mc