Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 29.08.2008

Frantic 7

Jak wyglądała amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego?

Tematem książki "Frantic 7: amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego, relacje, dokumenty, wspomnienia". Jerzego Szcześniaka stała się historia amerykańskiej wyprawy lotniczej z 18 września 1944 roku, niosącej pomoc walczącej Warszawie.

Profesor Tomasz Gąsowski uważa, że wyprawa pod kryptonimem Frantic „zakończyła się częściowym sukcesem i jest przykładem Odyseji sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Cała operacja odbyła się według planu i zakończyła pomyślnie w tym sensie, że lotnikom udało się powrócić do bazy, jednak ich wysiłek nie przyniósł spodziewanych efektów, ponieważ niemal całość zrzutu nie trafiła w ręce walczących powstańców.” Prof. Gąsowski zauważa również: „Powstańcy i ludzie którzy podjęli decyzję o podjęciu walki o Warszawę byli mocno przekonani, że w momencie wybuchu walki alianci zachodni w miarę szybko przystąpią do jej wsparcia, przede wszystkim drogą powietrzną. Myślano nawet o przerzuceniu do walczącej stolicy Polskiej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego. Tak się nie stało. Jednym z tego powodów, który utrudniał rzeczywiście podjęcie powietrznej ofensywy wsparcia, były trudności o charakterze militarno-logistycznym.”

Książka została nominowana do nagrody im. Oskara Haleckiego „Książka Historyczna Roku”.

Rozmowa z prof. Tomaszem Gąsowskim, o książce Jerzego Szcześniaka „Frantic 7: amerykańska pomoc dla Powstania Warszawskiego, relacje, dokumenty, wspomnienia” („Poranek Dwójki” 29. sierpnia 2008, rozmawia Hanna Maria Giza)

(ab)