Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 01.06.2009

Historia w obrazach w Londynie

Celem przeglądu jest popularyzacja wiedzy i historii naszego kraju za pośrednictwem kina oraz przypomnienie istotnych, a często zapomnianych wydarzeń z czasów wojny i z okresu powojennego.

Jest to już trzecia odsłona festiwalu. W trakcie pierwszej części projektu zatytułowanej “First to Fight/Wojna”, która odbyła się w Londynie jesienią 2007, prezentowane były filmy opowiadające o wydarzeniach związanych z udziałem Polski w II wojnie światowej. Towarzyszyły im liczne filmy archiwalne ze zbiorów własnych Imperial War Museum. Część druga „Behind the Iron Curtain/Za żelazną kurtyną”, prezentowana wiosną 2008, pokazywała okres 1944 - 1970.

Najnowsza przeprowadzi widzów od śmierci Stalina po dzień dzisiejszy.

W Imperial War Museum będzie można zobaczyć 20 filmów fabularnych i dokumentalnych, między innymi te, które przypominają o 20. rocznicy obrad parlamentarnych w Polsce w czerwcu 1989 roku. W programie festiwalu znalazły się "Poznań 56" Filipa Bajona, "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Zabić księdza" Agnieszki Holland,"Śmierć jak kromka chleba" Kazimierza Kutza, "Gry uliczne" Krzysztofa Krauzego. Nie zabraknie też serii 5 dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego opowiadających o wydarzeniach od 1966 do 1981 roku. Reprezentowane będą również jedne z najnowszych filmów polskich m.in. „Trzech kumpli” Ewy Stankiewicz i Anny Ferens. Wśród polskich obrazów znalazł się jeden film niemiecki "Strajk. Die Heldin von Danzig", w reżyserii Volkera Schlondorffa.

Seanse odbywać się będą w Imperialnym Muzeum Wojny. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy. Przegląd rozpoczyna się 1 czerwca i potrwa do połowy lipca.