Logo Polskiego Radia
IAR
Marlena Borawska 27.08.2012

"Kiedy teściowa była synową”

To tytuł indyjskiego serialu, który do niedawna bił rekordy oglądalności w Afganistanie. W porze emisji serialu ulice pustoszały. Filmy i seriale rodem z Bollywood są w Afganistanie niezwykle popularne.
Kiedy teściowa była synowąleocub/sxc.hu/cc

Choć coraz mniej, gdyż na rynku pojawiła się konkurencja. W ogarniętym wojną Afganistanie powstaje coraz więcej małych wytwórni filmowych, w których kręcone są filmy przygodowe, obyczajowe a nawet seriale telewizyjne. Najwięcej tego typu produkcji powstaje obecnie w położonym na wschodzie kraju mieście Dżalalabad, nazywanym nawet przez niektórych Dżalywoodem.

W Dżalalabadzie w ciągu ostatniej dekady wyprodukowano ponad 100 filmów kinowych. Ostatnio zakończono zdjęcia do filmu "Niewierny”. - To film o korupcji, mafii i zawłaszczaniu ziemi. Ja gram główną rolę. Gram mężczyznę, który nie ma rodziny i pracuje dla mafii. Ale pod koniec filmu staje się dobrym człowiekiem - mówi aktor Amershah Talash.

Afgańskie filmy powoli wchodzą na ekrany powstających w tym kraju kin i są coraz częściej obecne w miejscowych telewizjach. - Kiedy zacząłem robić filmy, ludzie śmiali się ze mnie. Ale teraz coraz więcej Afgańczyków chce oglądać nasze własne filmy, robione tu w Afganistanie - podkreśla reżyser i właściciel studia filmowego Mohammad Shah Majro.
Zapotrzebowanie na afgańskie filmy i seriale rośnie z miesiąca na miesiąc. Ocenia się, że w całym kraju działa obecnie 76 stacji telewizyjnych.

Moda na filmy i seriale rozpoczęła się w Afganistanie około 2003 roku, w dwa lata po upadku talibów. Za ich czasów zakazane było zarówno słuchanie muzyki jak i oglądanie telewizji.