Logo Polskiego Radia
Trójka
Aneta Hołówek 06.08.2013

Festiwal Transatlantyk: idee festiwalu splatają się, równoważą i inspirują wzajemnie

- Naczelną ideą dyrektora Jana A.P. Kaczmarka było stworzenie festiwalu filmowo-muzycznego, z troszeczkę większym skrętem w stronę opowiadania o konfliktach społecznych, o współczesnym świecie i pokazywania tego poprzez kontekst kina i muzyki - mówi Jacek Sobczyński, reprezentujący organizatorów Transatlantyku.
Fragment plakatu promującego film Make Hummus Not War, który będzie przedstawiany na Festiwalu Transatlantyk w ramach Kina KulinarnegoFragment plakatu promującego film "Make Hummus Not War", który będzie przedstawiany na Festiwalu Transatlantyk w ramach Kina Kulinarnego Fot.: mat. prasowe

Międzynarodowe święto filmu i muzyki, stworzone 3 lata temu przez kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, odbywa się w tym roku od 2 do 9 sierpnia w Poznaniu oraz w podpoznańskiej miejscowości, w której działa Instytut Rozbitek.

- Poznań to miasto, które nigdy nie miało prawdziwego festiwalu filmowego, tak jak Warszawa czy Wrocław - podkreśla Adam Kruk, krytyk filmowy. - Były w Poznaniu mniejsze festiwale typu Off Cinema, ale jeżeli chodzi o festiwal filmowy to Transatlantyk jest pierwszą tego typu, międzynarodową imprezą, z dużym budżetem, która próbuje odmienić filmowe oblicze tego miasta - dodaje gość Ryszarda Jaźwińskiego.

- Naczelną ideą dyrektora festiwalu Jana A.P. Kaczmarka było stworzenie festiwalu filmowo-muzycznego, z troszeczkę większym skrętem w stronę opowiadania o konfliktach społecznych, o współczesnym świecie i pokazywania tego poprzez kontekst kina i muzyki - mówi Jacek Sobczyński, reprezentujący organizatorów festiwalu.

Organizatorzy festiwalu uznali, że dla publiczności, która nie ma ochoty słuchać muzyki, czy nie chce w kinie oglądać tego, co każdego dnia widzi w wiadomościach, powstało więcej sekcji, gdzie można znaleźć filmy o kulinariach, rowerach czy ekologii.

Program Festiwalu Transatlantyk

Tegoroczną gwiazdą festiwalu jest Yoko Ono. - Jest ona idealnym gościem, który łączy się z podstawową myślą festiwalu. Transatlantyk jest festiwalem idei społecznych i politycznych. Dyskutujemy poprzez dzieła o wszystkim, co wydaje się dzisiaj ważne. Yoko Ono otrzymuje od nas naszą najważniejszą nagrodę, która nazywa się Transatlantyk Glocal Hero Award - opowiadał przed rozpoczęciem festiwalu  Jan A.P. Kaczmarek.

Filary programu festiwalu, który w 2012 r. zgromadził w stolicy Wielkopolski ponad 41 tysięcy osób, to ambitny program filmowy z jedynym w Polsce cyklem Kina Kulinarnego, przygotowanym we współpracy z Festiwalem Berlinale, Master Classes, prowadzone przez uznanych twórców z Europy i Hollywood.

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli także Kaja Klimek, publicystka popkulturowa oraz Michał Walkiewicz, redaktor naczelny portalu Filmweb. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Zapraszamy do słuchania audycji "Klub Trójki" od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(ah)