Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Przerwa 15.03.2015

"Z najwyższej półki" o panu Cukrze i wojnie widzianej oczami korespondentki

- Potrzebowałam kogoś, kto doskonale rozumie realia przedwojennej Polski, bo żył wtedy i teraz mógłby być moim przewodnikiem - mówiła Anna Kłys, autorka książki pt. "Tajemnica pana Cukra".
Fragment okładki książki Anny Kłys Tajemnica Pana CukraFragment okładki książki Anny Kłys "Tajemnica Pana Cukra"mat.promocyjne
Posłuchaj
  • W audycji opowiadaliśmy o książce Anny Kłys. Miłada Jędrysik zabrała nas na "Inny front", a Anna Król zapowiedziała Big Book Festival. (Z najwyższej półki/Trójka)
Czytaj także

Książka Anny Kłys opowiada o polskim przedwojennym antysemityzmie. - Język, którym operowano przed 1939 rokiem był dużo bardziej radykalny i odważny, ponieważ nie był obciążony tym wszystkim, co się wydarzyło kilka lat później. Świadomość zagłady jeszcze wtedy nie istniała. Nie wiadomo było, do czego może doprowadzić taka propaganda - tłumaczyła autorka.

Poza tym, w "Z najwyższej półki" Miłada Jędrysik zabrała nas na "Inny front", spojrzeliśmy na wojnę (wojny) jej oczami. A Anna Król zapowiedziała niektóre tylko wydarzenia tegorocznego Dużego Festiwalu Czytania, czyli Big Book Festivalu.

''

Anna Kłys znów sięga po temat kontrowersyjny. Choć, jak przyznaje, jest przekonana, że jej książka nie wzbudzi dużego zainteresowania - śmiem sądzić inaczej. Po "Brudnych sercach", w których poznańska dziennikarka opisała to, jak - jej zdaniem - "zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków", tym razem każe czytelnikowi zderzyć się z historią polskiego antysemityzmu w latach trzydziestych XX wieku.

"Tajemnica pana Cukra" zaczyna się od wizyty w Tel Awiwie. Tam mieszka tytułowy bohater. Jako mały chłopiec, któremu udało się przeżyć II wojnę światową, wyjechał z Polski. Dziś, osiemdziesięcioletni, jest dla Anny Kłys łącznikiem ze światem, którego już nie ma, światem małych żydowskich sztetli. Dziennikarka chce tamten świat poznać, zrozumieć, "przywozi" też – jak pisze – do Izraela swoją prababkę, prababkę, która nigdy Polski nie opuściła. Ale przy okazji rozmowy z panem Cukrem padają pytania o to, co działo się w jego rodzinnym Kałuszynie – i innych polskich miastach i miasteczkach – niedługo przed wybuchem wojny. Kłys cytuje dokumenty, zapiski, które świadczą o tym, jak stopniowo wzrastał, nasilał się polski antysemityzm.

- Dziś ci, którzy go doświadczyli, nie mogą już nic powiedzieć. Nie żyją, nie przetrwali wojny - mówi.

O nowej książce Anny Kłys rozmawialiśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki".

''

Sięgnęliśmy również po "Inny front", książkę Miłady Jędrysik. Przez lata jeździła na wojnę, była w Bośni, Albanii, Kosowie, Iraku. Zaraz po zamachu na dwie wieże pojawiła się w Nowym Jorku, obserwowała prace ekip poszukiwawczych na terenie Ground Zero.

Teraz, po latach, opisała swoje przeżycia, obserwacje, wspomnienia. W audycji opowiedziała między innymi o tym, jak wiele innych dziennikarek spotkała na wojnie i jakie wrażenie zrobiły na niej pałace Saddama.

''Odwiedziła nas także, zgodnie z obietnicą z wtorkowego "Do południa", szefowa Big Book Festivalu. Wspólnie z Anną Król zapowiedzieliśmy najciekawszych zagranicznych gości, którzy w czerwcu pojawią się w Warszawie i zdradziliśmy, co Trójka - wspólnie z organizatorami - przygotuje dla wszystkich uczestników.

Jedno jest pewne: w tym roku wszystkie wydarzenia BBF odbędą się w jednym miejscu, na Hożej w Warszawie.

Polecam nasz profil na FB. Działa bez przerwy, także między audycjami: www.facebook.com/znajwyzszejpolki

***

Tytuł audycji: Z najwyższej półki

Prowadził: Michał Nogaś

Goście: Anna Kłys, Miłada Jędrysik, Anna Król

Data emisji: 15.03.2015

Godzina emisji: 21.05