Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Magda Zaliwska 02.07.2010

"Era Nowe Horyzonty" coraz bliżej

22 lipca rozpocznie się we Wrocławiu 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Podczas jedenastu dni festiwalu zostanie pokazanych około 480 filmów (w tym około 230 pełnometrażowych) z ponad 50 krajów, a najważniejszą, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jak zwykle będą jego konkursy.

Festiwal otworzy film "O bogach i ludziach" Xaviera Beauvois, zdobywca Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Przedstawiona w filmie historia jest rekonstrukcją prawdziwych wydarzeń. W 1996 r. w Algierii zamordowano siedmiu katolickich zakonników, którzy pracowali w wiosce u stóp Atlasu, służąc ludziom lekarską pomocą. Gdy w kraju doszło do wybuchu konfliktu z islamskimi ekstremistami i eskalacji przemocy, grupa uzbrojonych mężczyzn uprowadziła zakonników. Organizatorzy festiwalu dodają, że Beauvois w minimalistycznym, pełnym skupienia filmie przygląda się ich dylematowi - pozostać w sterroryzowanej wiosce czy opuścić klasztor. Mnisi zostają, nie chcąc pozbawiać miejscowych ludzi oparcia.

Drugi obraz, który będzie prezentowany w dniu otwarcia, to "Wkraczając w pustkę", wspólna produkcja Francji, Włoch i Niemiec. - Sensacja ubiegłorocznego Cannes, w reżyserii Gaspara Noe, szokującego agresją i destrukcją enfant terrible kinematografii francuskiej - tak zapowiadają film organizatorzy festiwalu. Bohater - Amerykanin, diler narkotyków w Tokio, uśmiercony przez reżysera w dwudziestej minucie filmu, bezcieleśnie przemierza mroczne zaułki miasta.

Na zakończenie festiwalu pokazany zostanie nowy film Francisa Forda Coppoli, "Tetro", z Vincentem Gallo i Klausem Marią Brandauerem w obsadzie - rozgrywający się w Buenos Aires pełen tajemnic rodzinny dramat.

Konkursy

Jak co roku festiwalowi towarzyszą liczne konkursy. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty wystartuje 14 tytułów, m.in. film brazylijski "Podróżuję, bo muszę, wracam, bo cię kocham" Marcelo Gomesa i Karima Ainouza (film jest połączeniem kina drogi i pamiętnika). Inny ważny obraz to przejmujący antywojenny eksperyment ze Sri Lanki" - film Vimukti Jayasundary "Pomiędzy dwoma światami". W tym konkursie jurorami będą m.in. reżyserzy Piotr Dumała i Mariusz Treliński.

W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce - gdzie o nagrodę walczyć będzie 12 pełnometrażowych dokumentów - w jury zasiądzie m.in. reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna.

Konkurs Nowe Filmy Polskie oceniało będzie jury międzynarodowe - w jego składzie m.in. czeski reżyser Petr Zelenka, szwedzki filmowiec i krytyk Stig Bjorkman, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Niemiec Klaus Eder oraz Nikołaj Nikitin - pochodzący z Moskwy krytyk filmowy, zajmujący się selekcją filmów na festiwal Berlinale.

W Konkursie Nowe Filmy Polskie walczyć będą m.in.: "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka oraz "Ewa" Ingmara Villqista i Adama Sikory.

Gość specjalny - kino tureckie

Tegoroczny festiwal Era Nowe Horyzonty upłynie jednak pod znakiem kinematografii tureckiej, która zaprezentuje ponad 30 produkcji reżyserów debiutujących w tym kraju w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Retrospektywy

Organiatorzy zaplanowali także retrospektywę filmów Wojciecha Jerzego Hasa (1925-2000), jednego z największych twórców polskiego kina - w 10 rocznicę jego śmierci i 85 rocznicę urodzin. Słynne filmy Hasa to m.in.: znakomite "Pożegnania" (1958) z Tadeuszem Janczarem w jednej z głównych ról (zrealizowane na podstawie scenariusza, który Has napisał razem ze Stanisławem Dygatem), "Pętla" (1957) z Gustawem Holoubkiem (według scenariusza Hasa i Marka Hłaski), "Jak być kochaną" (1962), "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964). Swoją retrospektywę filmów będzie miał też obchodzący w tym roku 80-te urodziny współtwórca francuskiej Nowej Fali - Jean-Luca Godard. Do najbardziej znanych dzieł Godarda należą: "Do utraty tchu" (1960), "Kobieta jest kobietą" (1961), "Kobieta zamężna" (1964), "Alphaville" (1965), "Szalony Piotruś" (1965), "Męski-żeński" (1966), "Chinka" (1967).

Wydarzenia towarzyszące

Przygotowywanych jest także 10 wystaw, m.in. przez Krzysztofa Wodiczkę oraz prezentacja kilku książek o tematyce filmowej: o Jean-Lucu Godard'zie, Wojciechu Jerzym Hasie, o kinie tureckim czy braciach Quay.

Szczegółowy program festiwalu na stronach internetowych pod adresem www.enh.pl
Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Program 3 Polskiego Radia.