Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szydłowska 08.03.2014

Atlas

Dzisiaj podróżujemy. Ponad konfliktami. Opowieść o współpracy kulturalnej z Turcją obok zaproszenia na spektakl Teatru ZAR. I dużo więcej!
Atlas
Galeria Posłuchaj
  • Podróżujemy ponad konfliktami (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Czytaj także

Zaczęliśmy tradycyjnie - od telefonicznego skrótu. Nietradycyjne było wykonanie - dzisiaj dzwonił Jan Niebudek! Dzwonił do Katowic , Koszęcina i do Torunia w związku z festiwalem Klamra.
Agnieszka Obszańska bardzo daleko! Dzięki niej odwiedzamy Turcję. W bardzo ciekawym momencie! Z jednej strony polityka i nadchodzące wybory lokalne, z drugiej strony Polska - Turcja 2014 , program kulturalny, który powstał aby przypomnieć o 600 latach stosunków polsko-tureckich. Instytut Adama Mickiewicza zadbał o przebogaty program wydarzeń kulturalnych, ponad 100 projektów, które są realizowane w Turcji - zostanie pokazanych do końca roku. Wielu artystów z Polski będzie miało szansę na spotkanie z turecką publicznością - od Grzegorza Jarzyny poprzez Krzysztofa Pendereckiego po Janusza Prusinowskiego! Oczywiście nas interesuje szansa na poznanie sztuki tureckiej!

Odwiedziliśmy też Teatr ZAR opowiadając o spektaklu "Armine, Sister". Odnosi się on do przeszłości narodu ormiańskiego zamieszkującego Anatolię oraz do dokonanej na Ormianach na początku XX wieku planowej eksterminacji. "Armine, Sister" podejmuje kwestię "milczenia Europy", a zarazem refleksję na temat bycia świadkiem oraz dziedziczenia świadectwa. To niezwykle trudny temat, bolesny rozdział w historii sąsiadów - Ormian i Turków. Spektakl Teatru Zar można teraz oglądać w Nowym Teatrze w Warszawie!

Byliśmy w tym wydaniu RDK-u także w… Timorze Wschodnim . O tym jednym z najmłodszych państw świata dużo mówiono na przełomie wieków, gdy wybijało się na niepodległość. Do 1975 roku było kolonią portugalską, później zaanektowała je Indonezja… W ciągu niespełna 25 lat rządów Dżakarty w Timorze zamordowano 200 tysięcy osób, czyli 1/5 całej populacji…

/

O Timorze poruszającą książkę napisał Mateusz Janiszewski . Jako młody lekarz poleciał tam (z Polski – 11 tysięcy kilometrów), by wziąć udział w wolontariacie. Pracował w Dili , stolicy Timoru Wschodniego, ale podróżował i odwiedzał także inne części kraju. Jego uwagę wielokrotnie przykuwał tytułowy "Dom nad rzeką Loes" . Dowiedział się też, czym jest… "lulik".

Mateusz Janiszewski był naszym gościem.

Polecamy profil FB książki, gdzie można zobaczyć zdjęcia z Timoru Wschodniego: https://www.facebook.com/domnadrzekaloes

 

Sekundujemy Jerzemu Igorowi! To muzyczny zwierzak, ma gotową płytę z piosenkami dla dzieci! Jej ( i jego) autorzy to Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow, muzycy znani z licznych zespołów warszawskiej sceny niezależnej, m.in.: Levity, Pink Freud, Hokei, Paula & Karol, Warszawska Orkiestra Rozrywkowa czy zespoły Marcina Maseckiego. Materiał gotowy, trwa akcja zbierania pieniędzy na wydanie płyty, szczegóły TU

Jesteśmy na FB 24/7

Do słuchania "Radiowego Domu Kultury" zapraszamy w każdą sobotę między 12.00 a 14.00!

szydłowska&obszańska&nogaś