Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 13.09.2009

Cogito: Kinderszenen

Książka Jarosława Marka Rymkiewicza "Kinderszenen" została nominowana do Nagrody Mediów Publicznych COGITO.

W „Kinderszenen” tytułowe sceny z dzieciństwa autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji w Warszawie i okolicach oraz fragmentaryczna historia pewnej masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się w niej, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie – zarówno o losie polskim, jak i wpisanym weń własnym losie poety.

Ze wstępu autora:
„Tytuł mojej książki jest zaczerpnięty ze wspaniałego cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, tak właśnie zatytułowanego – Kinderszenen. […] Pomysł Schumanna – muzyczne sportretowanie marzeń i wydarzeń z dziecinnego pokoju – powtarzali potem liczni kompozytorzy europejscy, wśród nich Piotr Czajkowski i Claude Debussy, który swój cykl z roku 1908, niemal równie słynny jak cykl Schumanna, zatytułował Children’s Corner. Mój Children’s Corner (też dobry dla mnie tytuł, bo choć była wojna, to żyłem w kąciku) czy moje Kinderszenen coś oczywiście różni od dzieł tych wielkich kompozytorów. Różnica jest przede wszystkim w stopniu słodyczy – los chciał, żeby w latach czterdziestych ubiegłego wieku Träumereien śnione przez polskiego chłopca w jego dziecinnym kąciku były pełne krwi i grozy”.

''Jarosław Marek Rymkiewicz

Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935)

– poeta, eseista i historyk literatury; laureat Nagrody Literackiej Nike 2003 za tom wierszy Zachód słońca w Milanówku (Sic! 2002). Spośród pozostałych tomów poetyckich najbardziej znane to: Thema regium (1978), Ulica Mandelsztama (1983), Moje dzieło pośmiertne (1993), Znak niejasny, baśń półżywa (1999). Autorski wybór swoich wierszy ogłosił w tomie Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963-2002 (Sic! 2003). Wydał dwanaście książek eseistycznych, w tym oryginalne „powieściowe encyklopedie” o życiu i dziełach Bolesława Leśmiana i Juliusza Słowackiego: Leśmian. Encyklopedia (Sic! 2001) i Słowacki. Encyklopedia (Sic! 2004), wieloksiąg o Adamie Mickiewiczu Jak bajeczne żurawie (Żmut, Baket, Kilka szczegółów, Do Snowia i dalej) oraz – podejmujące temat Insurekcji Kościuszkowskiej i Powstania Warszawskiego – Wieszanie i Kinderszenen. Ogłosił dwie powieści: Rozmowy polskie latem 1983 roku (1984) i Umschlagplatz (1988) oraz przekłady z poetów angielskich (m.in. T.S. Eliot, W. Stevens, W.B. Yeats, W.H. Auden), rosyjskich (Mandelsztam) i hiszpańskich (Calderon); napisał cztery komedie. Właśnie ukazał się wybór jego wywiadów, zatytułowany Rozmowy polskie w latach 1995–2008. Jarosław Marek Rymkiewicz jest laureatem szeregu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagrody im. Stanisława Vincenza (1984), Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2008). Mieszka w Milanówku.

(mat. prasowe)