Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 05.08.2009

Azja wzdłuż i wszerz

W wieku 27 lat po raz pierwszy trafił na kontynent azjatycki, jeszcze jako sprzedawca maszyn do pisania. Ostatecznie został tam na trzydzieści lat i na przełomie lat 70- tych i 80- tych był jedynym włoskim dziennikarzem, który z rzetelną znajomością rzeczy opisywał realia największego kontynentu. Na polski rynek wydawniczy trafiła właśnie książka, będąca podsumowaniem pracy reporterskiej Tiziano Terzaniego.

Tiziano Terzani jest autorem 11 książek, a także niezliczonej liczby reportaży. Do tej pory po polsku wyszły tylko dwie jego publikacje: „Powiedział mi wróżbita. Lądowe podróże po Dalekim Wschodzie” i „Nic nie zdarza się przypadkiem”. W lipcu wydawnictwo W.A.B wydało trzecią i chyba najcenniejszą, bo stanowiąca podsumowanie dorobku trzydziestoletniej pracy reporterskiej Terzaniego, książkę. To sam autor dokonał wyboru 77 tekstów, które w swoim pisarskim dorobku uznał za najlepsze. Układ tekstów „W Azji” ma charakter chronologiczny, dzięki czemu znalazły się w nim relacje początkującego, niedoświadczonego jeszcze pisarza jak i te późniejsze, uznanego reportażysty i dojrzałego człowieka, który na przestrzeni dwudziestu pięciu lat przemierzył tereny Japonii, Kambodży, Laosie, Chinach, Indiach i Pakistanie.

Tiziano Terzani urodził się 14 września 1938 w Florencji. Skończył studia prawnicze, następnie pracował we włoskiej firmie Olivetti. Jednak jako niespełna 30-letni człowiek postanowił całe swoje życie podporządkować podróżom i dziennikarstwu. Wyjechał do Azji i tam wszystko się zaczęło. W latach 1972 do 1997 roku, był jednym z najlepszych korespondentów niemieckiego magazynu „Der Spiegel”. W styczniu 1980 osiedlił się z rodziną w Pekinie. Przybrał chińskie imię – Deng Tiannuo, posłał swoje dzieci do chińskiej szkoły. Za swoje bezkompromisowe i krytyczne artykuły został w 1984 roku aresztowany, poddany reedukacji, a następnie wraz z rodziną wydalony z Chin. Zmarł 28 lipca 2004 w Orsigna.