Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 13.12.2009

Fakt wygrał ze zmyśleniem

Środa, 9 grudnia, była wyjątkowym dniem dla Mariusza Szczygła. Jego książka "Gottland" została uhonorowana prestiżową nagrodą literacką European Book Prize, przyznawaną od trzech lat.

Zwycięzca został wyłoniony przez jury składające się z dziennikarzy krajów UE (Polskę reprezentował Marek Beylin z "Gazety Wyborczej"). Oprócz Mariusza Szczygła nominowani do nagrody byli: "Ceux qui marchent dans la ville" Jean-Francois Dauvena (Belgia), "Street without a name" Kapki Kassabovej (Bułgaria), "La derniere conference" Marca Bressanta (Francja), "Courlande" Jean-Paula Kauffmanna (Francja), "Strefą cyrkową" Jachyma Topola (Czechy), "Filologens droem" Bjoerna Larssona (Szwecja).

Nazwisko laureata zostało ogłoszone podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim z udziałem byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacquesa Delorsa. Mariusz Szczygieł uczestniczył w gali, prosto z Brukseli przybył do jedynkowego studia Polskiego Radia, gdzie był gościem Magdy Mikołajczuk.



Mariusz Szczygieł podkreśla rolę polskiej szkoły reportażu. O jej roli opowiadał Magdzie Mikołajczuk.



Do studia Mariusz Szczygieł przyniósł do studia książkę Hanny Krall, zawierającą zbiór reportaży z Rosji. Potwierdza to niesamowite przywiązanie autora "Gottland" do polskiej szkoły reportażu.


Książka Mariusza Szczygła "Gottland" to zbiór reportaży poświęcony Czechom. Są to reportaże historyczne, poprzez biografie bohaterów autor opowiada o życiu w Czechosłowacji i później w Czechach.

Europejska Nagroda Literacka przyznana została po raz trzeci. W 2007 roku zdobył ją były belgijski premier Guy Verhofstadt za "Stany Zjednoczone Europy". W 2008 - Tony Judt za "Powojnie".

Książka Mariusza Szczygła została zgłoszona do konkursu przez Francuzów. Tłumaczką francuskiej wersji jest Margot Carlier, a wydało ją wydawnictwo Actes Sud.

(pm. na podst. magazynu Kulturalna Europa)