Logo Polskiego Radia
PAP
Magda Zaliwska 23.11.2010

Fantastyka nie wyklucza trudnych pytań

Jeszcze w tym tygodniu do księgarń trafi tom opowiadań Jacka Dukaja "Król Bólu", który zawiera osiem utworów, w tym cztery dotąd niepublikowane.
Fantastyka nie wyklucza trudnych pytań

"Król Bólu" gromadzi utwory z równych okresów twórczości Dukaja. Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: "Linia oporu", "Oko potwora", "Król Bólu i pasikonik" oraz "Piołunnik".

Jacek Dukaj po raz kolejny udowadnia, że konwencja fantastyczna nie wyklucza zajmowania się poważnymi pytaniami bez uszczerbku dla wciągającej fabuły i oszałamiających wizji.

Dukaj (ur. 1974) dał się poznać szerszej publiczności w roku 2002, jako autor opowiadania "Katedra", na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił swój nominowany do Oscara film. Czytelnicy polskiej fantastyki poznali go jednak jeszcze w 1989 r., kiedy to zadebiutował "Złotą Galerą".

Potem ukazały się zbiory "W kraju niewiernych" (2000) i kolejne powieści "Czarne oceany" (2001), "Inne pieśni" (2003), "Perfekcyjna niedoskonałość" (2004). W 2007 roku ukazał się "Lód" uznawany przez wielu czytelników za najlepszą powieść Dukaja, za którą autor otrzymał Nagrodę Kościelskich i Europejską Nagrodę Literacką.

Inna powieść Dukaja - "Wroniec" - nominowana jest do nagrody Angelus - to baśń o stanie wojennym opracowana graficznie przez Jakuba Jabłońskiego. Kilkuletni Adaś wyrusza na poszukiwanie swoich rodziców porwanych przez złowrogiego, czarnego Wrońca. Pomaga mu silny Pan Beton, a na swej drodze spotyka Milipantów, Bubeki, Suki, GAZ, panów opornych i cały korowód postaci i zjawisk zmetaforyzowanych i zmitologizowanych przez dziecięcą wyobraźnię.

mz