Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 11.01.2012

Komiks, który uczuli Was na pracę szalonych logików

– Logicy przez całą swoją karierę próbowali uchwycić coś, co można nazwać absolutem, czyli całkowitą pewność, że wszystko zostało powiedziane i zamknięte w jednym systemie – mówił Alecos Papadatos, współautor komiksu "Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy".
Komiks, który uczuli Was na pracę szalonych logikówFragment okładki komiksu "Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy"

Gość "Klubu Trójki" podkreślał, że logikom nigdy nie udało się zdobyć absolutnej pewności. – Jest to wielka tragedia w sensie epistemologicznym – przekonywał. Alecos Papadatos zaznaczył także, że matematycy, w swoich wysiłkach osiągnięcia absolutu, przeżywali tragedie, które w większości z nich doprowadziły do przytułków dla obłąkanych.

"Logikomiks. W poszukiwaniu prawdy", który ukazał się właśnie po polsku, opowiada o Bertrandzie Russellu, wielkim filozofie i logiku brytyjskim. Fabuła przedstawia się następująco: troje rysowników ściąga do swojej pracowni eksperta od matematyki, żeby skonsultować z nim swój komiks o Bertrandzie Russellu. W miarę powstawania dzieła poznajemy historię życia Russella, wraz z nim poszukujemy podstaw logiki matematycznej, śledzimy dyskusję intuicjonistów z formalistami, współpracę, a potem spór Russella i Wittgensteina, by w finale znaleźć się na przedstawieniu "Orestei" Ajschylosa i dowiedzieć się przy okazji, jaki jest związek logiki matematycznej i informatyki.

– Pomysł, żeby opowiedzieć w konwencji komiksu o poszukiwaniach wiedzy pewnej w obszarze matematyki i logiki wydaje się kompletnie zwariowany, a jednak moim zdaniem znakomicie się udał – przekonywał Jerzy Sosnowski, gospodarz "Klubu Trójki".

Alecos Papadatos przyznał, że komiks był mocno krytykowany prze z matematyków. – Chcieli więcej matematyki i mniej kobiet, mniej pasji i więcej normalności – mówił autor. Gość Trójki podkreślił jednak, że to, co dawało logikom chęć do dalszego szukania absolutu, to była pasja, szczególnie w przypadku Bernarda Russela. – On kochał matematykę i chciał szukać absolutnego bezpieczeństwa, które mogła mu zaoferować logika – mówił.

Autorami "Logikomiksu" są: Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadatos oraz Annie Di Donna, a rzecz spolszczył Jarosław Mikos.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 21.00.
(pg)