Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 19.10.2010

Wehikułem w big beatowe czasy

W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
Wehikułem w big beatowe czasy mat. radiowe
Posłuchaj
  • Piotr Miks o Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 roku
  • Piotr Miks o Kasi Sobczyk i Mirze Kubasińskiej
  • Piotr Miks o trasach koncertowych
  • Piotr Miks o piosenkach z żółwiami
  • Piotr Miks o zespole Klan
  • Piotr Miks o współczesnych losach dawnych big beatowców
  • Popołudnie z Młodością (1966r.)
  • Rozgłośnia Harcerska - audycja z 1955 roku
  • Fragment audycji o magnetofonie Kapral (1978r.)
  • Z odwiedzinami w grającej spółdzielni (reportaż)
Czytaj także

Od niedawna w piątki, w samo południe Jerzy Sosnowski wraz ze swoimi gośćmi zabiera nas Trójkowym Wehikułem Czasu w kolorowe i burzliwe lata 60.

Piotr
Piotr Miks

W drugiej audycji z tego cyklu mogliśmy posłuchać wspomnień Piotra Miksa, aktywnego uczestnika narodzin rock’n’rolla na polskich ziemiach. Miks śpiewał w popularnych grupach polskiego beatu m.in. w Czerwono Czarnych, Bardach, Chochołach oraz Tajfunach. Jest menadżerem zespołu Klan. Pozostaje aktywny do dziś występując w zespole Zielono Czarni. Piotr Miks spełnia też rolę osoby integrującej scenę big beatową, poprzez organizowanie i prowadzenie koncertów gwiazd z dawnych lat.

W rozmowie z Jerzym Sosnowskim, Miks wspominał pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie z 1962 roku, na którym swoje kariery rozpoczęli tacy artyści jak Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec czy Niebiesko-Czarni. W rozmowie nie zabrakło opowieści o niełatwych warunkach uprawiania rock’n’rolla w latach 60.

- Pierwsze zespoły grające r’n’r wywodziły się z jazzu. Tam nie było gitary basowej, był kontrabas. Pierwszy zespół rock’n’rollowy w Polsce Rythm&Blues grał z kontrabasem. Nie było instrumentów, nie było wzmacniaczy i to się załatwiało własnym sumptem. Grało się na odbiornikach radiowych, a gitary się samemu strugało. W Warszawie pierwsze profesjonalne gitary zaczął produkować Jan Głowacki z zespołu Dzikusy – wspominał Miks.

W przerwach rozmowy mogliśmy wysłuchać archiwalnych nagrań radiowych:

- fragmentu pierwszego wydania kultowej audycji muzycznej Popołudnie z Młodością, nadanej premierowo 1 lutego 1966 roku.

- mini reportażu z wycieczki do Spółdzielni Instrumentarzy Muzycznych Ton im. Stanisława Moniuszki

- fragmentu audycji Rozgłośni Harcerskiej z 1955 roku nadawanej na falach krótkich, goszczącej też na falach Dwójki, mającej niebagatelne znaczenie dla propagowania muzyki beatowej

- fragmentu audycji z 1978 roku, kiedy chwaliliśmy się powstaniem magnetofonu Kapral.

Zapraszamy do wzięcia udziału w podróży w dźwiękową przeszłość.

bch