Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 26.10.2010

Koniec leków za grosz

Rząd chce obniżyć wydatki na refundację leków dla aptek. Niebawem z półek znikną leki za grosz.
Koniec leków za grosz

Na refundację cen leków budżet państwa co roku wydaje ponad 8 miliardów złotych. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, która pozwoli zmniejszyć te koszty. Nowe rozwiązania prawne zakładają wprowadzenie urzędowych marż i cen leków refundowanych przez NFZ. Oznacza to, że ich ceny będą stałe i nie będzie możliwe sprzedawane leków za grosz. Także marże aptekarzy zostaną obniżone nieomal o połowę.

Artur Fałek z Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił, że w większości państw europejskich ceny lekow są stałe i regulowane przez państwo. - Pacjent nie może być nagradzany za dostarczenie recepty na lek refundowany – powiedział.

Stała marża jest potrzeba, ponieważ ministerstwu zależy na właściwym informowaniu pacjentów o możliwości nabycia tańszego odpowiednika medykamentu zapisanego przez lekarza.

- W przypadku, gdy marże były różne, aptekarz nie był zainteresowany informowaniem pacjenta o możliwością zakupu tańszego leku – mówił dyrektor Fałek. Pacjent ma prawo do informacji o tym, że lek może być tańszy.

Ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Aleksander Surdej, stwierdził, że w projekcie rządowym chodzi głównie o zmniejszenie konkurencji na rynku i zablokowanie rozwoju aptek sieciowych. - Dlaczego to nie lekarze powinni automatycznie wskazywać pacjentowi lek tańszy – pytał. Jego zdaniem wpływ na producenta można wywierać w różny sposób np. zamiast refundacji procentowej wprowadzić kwotową.

Bartosz Michalski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej przypomniał, że we wszystkich krajach europejskich ceny leków refundowanych w dużej mierze wyznacza państwo. Powinno jednak uwzględniać ono głos przedsiębiorców. W Polsce porozumienie jest wprowadzane w formie decyzji administracyjnej, gdzie państwo ma decydujący glos, a karami za jego naruszeniu obciążona jest tylko jedna ze stron, czyli producent.

Zdaniem Zenona Wasilewskiego z BBC, o cenie produktu zawsze powinien decydować rynek, także w branży medycznej. Próba narzucania z góry sztywnej ceny jest sprzeczna z ideą wolnego rynku.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć „Koniec z lekami za grosz" w boksie „Posłuchaj”.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 12.05. Zapraszamy

(miro)