Logo Polskiego Radia
Trójka
Trójka 22.04.2011

Nauka to czy sztuka?

Obie tworzą zgrany duet. Ale Leonardo Da Vinci nie był jedyny! Współcześni artyści także intensywnie łączą te dwie sfery. Efekty możemy zobaczyć na Art & Science Meeting w gdańskiej Łaźni.
Praca Fleichmann-Strauss Digital SparksPraca Fleichmann-Strauss "Digital Sparks"
Posłuchaj
  • Prof. Ryszard Kluszczyński opowiada w Terenie Kultura o Art & Science Meeting
Czytaj także

Art & Science Meeting to projekt długofalowy, zaplanowany na lata 2011-2016. Wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliżyszych tygodniach, to tylko wstęp do całego projektu. A co przed nami? Cykl wystaw, konferencji i spotkań z artystami i naukowcami, udowadniających, że ten mariaż ma się świetnie.

Od połowy kwietnia w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia możemy uczestniczyć w pierwszym spotkaniu: wystawie niemieckiego duetu Monika Fleichmann - Wolfgang Strauss.

Performing Data to sześć instalacji, prezentujących przegląd twórczości Fleichmann i Straussa: prace od Virtual reality (Home of the Brain) po Mixed Reality (Murmuring Fields), od Fluid Interface (Liquid Views) po Floating Interface (Medienfluss). Duet, zawsze korzystając z technologii cyfrowych i multimedialnych w swoich pracach, stara się zmierzyć z problemem wizualizacji danych.

O co w tym wszystkim chodzi?

To, co jesteśmy w stanie zobaczyć, tworzy reprezentację świata. Współczesne cyfrowe technologie wizualizacji danych otwierają nasz świat na obszary, których tradycyjne media nie były nam w stanie dostarczyć. Bardzo często cyfrowe konstrukty zastępują obiekty rzeczywiste... – mówi prof. Ryszard Kluszczyński, kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego i kierownik artystyczny projektu.

Fleichman-Strauss zainicjowali praktykę artystyczną Media Arts Research Studies (MARS), którą kontynuują po dziś dzień, m.in. w projektach zrealizowanych dla kolektywu Art+Com w Berlinie (1987), w centrum badawczym GMD Forschungszentrum Informationstechnik (1997) oraz w Fraunhofer-Institut w Sankt Augustin (2001). Badają technologie komunikacji i informacji, a ich efekty wykorzystują w swojej sztuce - łączącej aktualną wiedzą naukową w zakresie percepcji i zmysłów z efektami audiowizualnymi, których doświadczają widzowie. W ten sposób nauka, technologia i sztuka przenikają się, aby pokazać nam, że niekoniecznie wszystko to, co widzimy, jest prawdą. Jak mówią Fleichmann i Strauss: media art to lustro świata.

Zapraszam,

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Aby odsłuchać trójkowej audycji Teren Kultura, wystarczy kliknąć na dźwięk w ramce po prawej stronie tekstu.