Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 27.07.2011

Pomarańczarka Gierymskiego znów w Polsce

Obraz "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego, który w czasie II wojny światowej, został zrabowany z warszawskiego Muzeum Narodowego, wrócił do Polski.
Obraz Pomarańczarka pędzla Aleksandra Gierymskiego zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas II wojny światowej powrócił do Polski i został zaprezentowany w siedzibie Ministerstwa KulturyObraz "Pomarańczarka" pędzla Aleksandra Gierymskiego zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie podczas II wojny światowej powrócił do Polski i został zaprezentowany w siedzibie Ministerstwa Kultury(fot. PAP/Jacek Turczyk)
Posłuchaj
  • Dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska: dla muzeum ten obraz ma bardzo wielkie znaczenie
  • Agnieszka Morawińska: obraz trafi do konserwacji i dopiero po niej zostanie udostępniony zwiedzającym
Czytaj także

Zaprezentował go na konferencji prasowej w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister poinformował, że niebawem obraz zostanie oddany do konserwacji, a gdy ta się zakończy - zostanie udostępniony publiczności.

Obraz został sprowadzony do naszego kraju dzięki specjalnemu funduszowi, powołanemu do odzyskiwania polskich dzieł sztuki. Jego patronem został prezydent Bronisław Komorowski. Minister Zdrojewski poinformował, że toczą się też prace nad odzyskaniem innych polskich dzieł za granicą, między innymi Stefana Norblina w Indiach.

Płótno "Pomarańczarka", znane również jako "Żydówka z pomarańczami", powstało w latach 1880-1881 podczas pobytu Aleksandra Gierymskiego w Warszawie. Przed II wojną światową obraz znajdował się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Zaginął w latach 1939-1945. Płótno miało zostać wystawione na licytację w listopadzie ubiegłego roku w małym domu aukcyjnym Eva Aldag w mieście Buxtehude pod Hamburgiem. Po interwencji polskiego Ministerstwa Kultury, Muzeum Narodowego w Warszawie i stołecznej Prokuratury Okręgowej, obraz, wyceniony na 4400 euro, został wycofany z aukcji. 

sm