Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 26.04.2010

Grand Prix dla "Lipca"

Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na 45. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.

"Lipiec" to spektakl warszawskiego Teatru Na Woli. W warstwie fabularnej jest to historia ostatnich lat życia mordercy i ludożercy, którego marzeniem było dostać się do smoleńskiego psychiatryka. W warstwie głębszej jest to droga duszy ludzkiej od upadku, przez miłość, do oświecenia i zbawienia. "Lipiec" został napisany przez Wyrypajewa jako partytura dla aktorki. Wykonuje ją Karolina Gruszka, która dostała za tę rolę na Kontrapunkcie Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego.

Zobacz wideo z próby, która odbyła się w Teatrze na Woli

Jury konkursowe przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymali: Miet Warlop za pomysł i wykonanie performance'u pt. "Wielki kopiec/góra. Propozycja 2: Rekonstrukcja", Andreas Berger za kompozycję i przestrzeń dźwięku w spektaklu "Posing Projekt B - Sztuka uwodzenia" oraz Szymon Czacki za rolę Kaspara w przedstawieniu "Kaspar" Petera Handkego w reż. Barbary Wysockiej, za to, że - jak napisało w protokole jury - "nauczył widzów wagi i wartości słowa".

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu jury przyznało Kate McIntosh za projekt, scenariusz i grę w spektaklu "Ciemna materia", i "za stworzenie z tej ciemnej materii - ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej".

Nagrodę Ministra Kultury dla najlepszego spektaklu przyznano "za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki" spektaklowi "Trzecia Generacja" w reżyserii Yael Ronen, koprodukcji Schaubuehne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009.

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Co roku bierze w nim udział około dwustu aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru z całej Europy. Jeden z dni festiwalowych to "dzień transgraniczny", podczas którego widzowie oglądają spektakle w Niemczech.

Festiwal gromadzi zarówno wielkie nazwiska świata artystycznego, jak i debiutantów, którzy w Szczecinie rozpoczynają swoją karierę. Zmaganiom teatralnym przygląda się kilkutysięczna publiczność przyznająca główną nagrodę - Grand Prix. Kontrapunkt prezentuje zarówno spektakle kameralne, jak i wielkie widowiska plenerowe.