Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 12.10.2010

O Auschwitz w Operze Narodowej

Po raz pierwszy w Polsce wystawiana jest opera "Pasażerka" Mieczysława Weinberga, która na scenie pokazuje wydarzenia z obozu zagłady.
Pasażerka w Operze Narodowej w Warszawie"Pasażerka" w Operze Narodowej w Warszawieźr.www.teatrwielki.pl
Posłuchaj
  • Twórczość Weinberga
  • Odtwórcy głównych ról Agnieszka Rehlis i Artur Ruciński o swoich bohaterach
  • Wiele wersji Pasażerki
Czytaj także

Opera "Pasażerka" Mieczysława Weinberga nigdy wcześnie była wystawiana w Polsce. Premiera miała miejsce w piątek (08.10) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Spektakl wyreżyserowany przez światowej sławy artystę Davida Pountneya wystawiony został po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu w austriackiej Bregencji. "Pasażerka" powstała w oparciu o powieść Zofii Posmysz pod tym samym tytułem, pierwszą w literaturze pięknej opowieść nawiązującą do realiów obozu koncentracyjnego i zagłady z punktu widzenia oprawców. Niemniej ciekawą postacią jest urodzony kompozytor opery, którego muzyka - przez całe dekady zapomniana - budzi ostatnio gorący entuzjazm wśród melomanów i krytyków całej Europy.

Jeden z brytyjskich krytyków nazwał nawet Weinberga "trzecim wielkim kompozytorem sowieckim po Prokofiewie i Szostakowiczu". Faktycznie twórca "Pasażerki" znajdował się pod silnym wpływem ostatniego z kompozytorów. Ale choć większość życia spędził w Związku Radzieckim, to urodził się i wykształcił w Warszawie, z której wypędziła go dopiero nazistowska inwazja oraz represje wobec ludności żydowskiego pochodzenia.

Akcja "Pasażerki" dzieje się w obozie koncentracyjnym i na transatlantyckim statku, gdzie po latach przypadkowo spotyka się esesmanka i była więźniarka obozu. David Pourtney zdecydował, że na jednej scenie, tuż pod pokładem luksusowego statku, znajdzie się przestrzeń jak z obozu zagłady.

Wypowiedź Zofii Posmysz i Davida Pourtneya na temat opery "Pasażerka":