Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 01.02.2012

"Pasja..." Pendereckiego według Jarzyny

Prapremiera sztuki odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia w wytwórni Alvernia Studios pod Krakowem. Spektakl będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Misteria Paschalia.
Grzegorz JarzynaGrzegorz Jarzynafot. Kuba Dąbrowski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Dyrektor festiwalu Misteria Paschalia Filip Berkowicz o sztuce
Czytaj także

Reżyser spektaklu Grzegorz Jarzyna słuchanie muzyki poważnej rozpoczynał mając 15 lat właśnie od kompozycji Pendereckiego. - Dlatego jest dla mnie tak szczególne, że mogę dla mistrza pracować - podkreślił artysta.

Jarzyna przyznał jednak, że kiedy otrzymał propozycje wystawienia "Pasji...", był zaskoczony i początkowo nie umiał sobie wyobrazić, jak można inscenizować tego typu utwór.

- Cały ten utwór kojarzy mi się na zasadzie światła i ciemności. Najbardziej lubię go słuchać w kompletnej ciemności - wtedy bardzo zmysłowo czuję każdy jego fragment - mówił Jarzyna.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Partie wokalne wykonają Iwona Hossa (sopran), Piotr Nowacki (bas) oraz Thomas Bauer (baryton). Solistom towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór chłopięcy "Pueri Cantores Sancti Nicolai" oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

"Poruszałem się na tzw. terra incognita"

Krzysztof Penderecki pisał "Pasję według św. Łukasza" (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam) w latach 1963-65 na zamówienie niemieckiego radia Westdeutscher Rundfunk z okazji 700-lecia katedry w Muenster, w której 30 marca 1966 roku odbyło się prawykonanie utworu pod dyrekcją Henryka Czyża.

Kompozytor miał na uwadze również przypadającą wówczas rocznicę tysiąclecia chrztu Polski. - Powodem, dla którego pokusiłem się na skomponowanie tej właśnie formy, był rok 1966 - Millenium Chrztu Polski. Jak wiadomo, starano się wtedy tę rocznicę przemilczeć i właściwie - była ona przemilczana - wspominał Penderecki.

Artysta przypomniał, że w 1962 roku napisał ośmiominutowy utwór "Stabat Mater" i to właśnie on stał się potem kluczem do stworzenia "Pasji wg św. Łukasza". Kompozytor przyznał, że napisanie "Pasji..." nie było łatwe. - Poruszałem się na tzw. terra incognita, nikt wtedy z moich wybitnych kolegów nie pisał muzyki sakralnej. To było dla mnie wyzwanie, skok o tyczce - przyznał.

Spektakl powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Organizatorami spektakli są: Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów, Miasto Katowice.



IAR,PAP,kk