Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 02.03.2017

Tatrzańskie fotografie Mieczysława Karłowicza

Na zakończenie obchodów 140. rocznicy urodzin Mieczysława Karłowicza Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało album "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza".
Posłuchaj
  • Album "Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza" (Wybieram Dwójkę)

Album zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Mieczysława Karłowicza podczas górskich wypraw, przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora, opatrzone jego własnoręcznymi podpisami, udostępnione przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Książkę otwiera esej Justyny Nowickiej, omawiający konteksty fotograficznej twórczości Karłowicza, a zamyka relacja Mariusza Zaruskiego, pioniera taternictwa i przyjaciela kompozytora, który pierwszy ruszył mu z pomocą i przewodził akcji ratunkowej. W albumie znajdują się także wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku” i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego”, bogaty materiał ilustracyjny oraz kronika najważniejszych wydarzeń z życia Mieczysława Karłowicza.

Ze wstępu:

Trzy albumy liczące 129 zdjęć w formacie 8,5 × 11 cm, zachowane w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, o których pisał Karłowicz, że są "w zasadzie nienaruszalne", to zbiór wyjątkowy. Pochodzą z lat 1906–1908. Dwa z trzech albumów podpisane zostały ręką autora – białym tuszem, kaligraficznym, starannym pismem. Ponadto w zbiorach biblioteki zachowało się 91 szklanych klisz, przechowywanych w specjalnych drewnianych pudełkach. Kompozytor sam wywoływał i wybierał zdjęcia do albumów. Karłowicz jest tu więc nie tylko autorem, ale także świadomym edytorem swoich zdjęć, a zachowany do dziś oryginalny, autorski układ to absolutny wyjątek w dorobku fotografów taterników. Zachowane zdjęcia to estetyczna kwintesencja myślenia Karłowicza o górach. Wysokie, puste, odważnie kadrowane Tatry uosabiają te wartości, które dla „uczuciowego alpinisty” miały w górach charakter fundamentalny. [Justyna Nowicka]

O autorze

Mieczysław Karłowicz (1876-1909) – przedstawiciel nurtu w muzyce zwanego „Młodą Polską”, wybitna postać kompozytorska przełomu XIX i XX wieku, a także znakomity taternik, pionier narciarstwa, fotografik i publicysta. Studiował grę na skrzypcach, harmonię, kontrapunkt i formy muzyczne oraz kompozycję. Działał w Zarządzie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, przy którym założył i prowadził orkiestrę smyczkową. W latach 1904-09 stworzył 6 poematów symfonicznych op. 9-14, które zapewniły mu miano twórcy nowoczesnej polskiej muzyki symfonicznej i najwybitniejszego polskiego przedstawiciela późnoromantycznego poematu symfonicznego. Stworzył własny, oryginalny świat artystyczny  o specyficznym typie ekspresji. Zginął tragicznie 8 lutego 1909 r. zasypany lawiną śnieżną w Tatrach.