Logo Polskiego Radia
IAR
Paweł Słójkowski 13.12.2013

Włochy: rząd mówi "nie" finansowaniu partii politycznych z publicznych pieniędzy

Włoski rząd położył kres finansowaniu partii politycznych z publicznych pieniędzy. Zgodnie z obietnicą, złożoną po zaprzysiężeniu w kwietniu tego roku, przyjął dekret, który kończy czterdziestoletnią praktykę, bardzo krytykowaną przez obywateli.
Premier Włoch Enrico Letta i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch Angelino Alfano na konferencji prasowejPremier Włoch Enrico Letta i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch Angelino Alfano na konferencji prasowejPAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Posłuchaj
  • Marek Lehnert o końcu finansowania włoskich partii politycznych z publicznych pieniędzy (IAR)
Czytaj także

Dekret wymaga aprobaty parlamentu w ciągu 60 dni. Nie powinno być z tym trudności, ponieważ tekst powiela projekt ustawy, przyjęty już w październiku przez izbę deputowanych.

Przewiduje on możliwość przekazania wybranej partii 300 tysięcy euro rocznie przez osoby prywatne i 200 tysięcy przez firmy, a także przeznaczenie na ten cel przez podatnika dwóch promili swojego podatku. Premier Enrico Letta dumny jest z tej inicjatywy.

- Uważam, że to bardzo istotne dla wiarygodności polityki i instytucji - powiedział.

Finansowanie partii z budżetu weszło we Włoszech w życie w 1974 roku i powinno było zostać wstrzymane po tym, jak w 1993 roku ponad dziewięćdziesiąt procent wyborców opowiedziało się w referendum za jego obaleniem.

Partie polityczne wprowadziły wtedy system zwrotu wydatków na kampanie wyborcze. Ostatnio przekraczał on jednak te wydatki czterokrotnie, co było przedmiotem powszechnej krytyki.

''ps