Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 13.12.2013

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Komorowski: wiele udało się osiągnąć od mrocznych czasów

- Łatwiej docenić piękno sukcesów Polski wolnej, jeśli się pamięta o tych dniach mroku, z którego Polska musiała się wydobyć - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent Bronisław KomorowskiPrezydent Bronisław KomorowskiPAP/Tomasz Gzell

- Czasami słyszymy pytania, czy warto pamiętać ten dzień, 13 grudnia. Nas nikt nie musi przekonywać, bo my pamiętamy. Pamiętamy i o rzeczach ważnych w naszych własnych życiorysach i pamiętamy o dacie niesłychanie ważnej, brzemiennej w skutki dla całej Ojczyzny - powiedział prezydent.
Według Bronisława Komorowskiego należy postawić inne pytanie: po co pamiętamy? - Trzeba pamiętać, aby przekazać pewne doświadczenia, aby przekazać wiedzę o tym podłym czasie - stwierdził.

Jak zaznaczył, niesłychanie istotne jest także przekazanie jako wzorca do naśladowania pozytywnych elementów, jak solidarność między ludźmi; solidarności i wsparcie okazywane ludziom aresztowanym, internowanym; solidarność okazywana działaczom podziemia ukrywającym się, organizującym pracę; solidarność okazywana wszystkim, którzy marzyli wtedy o wolności. - Warto to utrwalać i przekazywać dalej - podkreślił.

Zdaniem Komorowskiego, powinniśmy też wszyscy pamiętać, jak wiele udało nam się osiągnąć od mrocznych czasów stanu wojennego. - Ten 13 grudnia, przezwyciężony, przeżyty boleśnie, ale przezwyciężony, to także jest ważna chwila dla zrozumienia, jak daleko udało się nam zajść potem. Żeby zrozumieć, z jakiego mroku totalitaryzmu, beznadziei, głupoty, zdrady, zaprzaństwa, jak daleko udało się nam przez te 25 lat pójść aż do dnia dzisiejszego - powiedział.

STAN WOJENNY - zobacz serwis specjalny>>>

Odznaczeni opozycjoniści
W 32. rocznicę obchodów wprowadzenia stanu wojennego Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia działaczom opozycji demokratycznej za zasługi w działalności na rzecz przemian ustrojowych w Polsce. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Włodzimierz Blajerski. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Jan Jabłkowski, Łukasz Ługowski, Barbara Malak-Minkiewicz, Piotr Matywiecki i Franciszek Wasik.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Magdalena Bocheńska-Chojecka, o. Wiesław Dawidowski, Leszek Drobek, Przemysław Kowalski, Stanisław Kowolik, Marek Lenartowski, Hieronima Liberkowska, Robert Nowicki, Jan Skórzyński, Beata Szmytkowska, Stanisław Żurowski oraz (pośmiertnie) Władysaw Radliński.
Prezydent zapalił symboliczną świeczkę

Z okazji rocznicy prezydent, wraz z małżonką, zapalił światełko pamięci dla ofiar stanu wojennego w ten sposób włączają się w akcję Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Jako pierwszy światełko solidarności z Polakami 24 grudnia 1981 roku zapalił prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, który zachęcał w przedświątecznym orędziu Amerykanów do włączenia w akcję wsparcia naszego społeczeństwa.

Pamiętając o rocznicy i trudnych czasach PRL-u, Bronisław Komorowski w minionych latach zapraszał do Pałacu Prezydenckiego opozycjonistów, młodzież, rozmawiał o znaczeniu polskiej wolności z tymi, którzy o nią walczyli i z tymi, którzy mieli szczęście wychowywać się w wolnym kraju.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Wprowadzenie stanu wojennego
W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku, o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia 1981 roku przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a 22 lipca 1983 roku odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, prezydent.pl, kk

''