Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 18.12.2013

Pakulski będzie p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

Minister zdrowia złożył wniosek o odwołanie dotychczasowej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz. Wniosek trafił do premiera, Donald Tusk przekazał go do Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.
Agnieszka Pachciarz i Marcin Pakulski na konferencji prasowej (zdjęcie archiwalne)Agnieszka Pachciarz i Marcin Pakulski na konferencji prasowej (zdjęcie archiwalne)PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • Rzecznik resortu Krzysztof Bąk: minister zdrowia złożył do premiera wniosek o odwołanie szefowej NFZ (źr. IAR)
  • Senator PiS Bolesław Piecha: to skomplikowana kalkulacja piarowska (źr. IAR)
Czytaj także

Wniosek o odwołanie szefowej NFZ Agnieszki Pachciarz trafił do Rady NFZ, bo premier chce, by rada wypowiedziała się w tej sprawie, zanim podejmie decyzję. Rada ma się zebrać w tej sprawie w czwartek.

Na początku grudnia Agnieszka Pachciarz skierowała do sądu administracyjnego pozew przeciwko ministerstwu zdrowia. Chodziło o zwiększenie dotacji budżetowych na leczenie osób nieubezpieczonych. Spór ma rozstrzygnąć sąd, ale jeszcze zanim to się stanie Bartosz Arłukowicz zapowiedział, że po zakończeniu kontraktowania wystawi "kompleksową ocenę" działania Agnieszki Pachciarz na stanowisku prezesa NFZ.

Bolesław Piecha wiceminister zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości zachowaniem Bartosza Arłukowicza nie jest zdziwiony, bo - zdaniem senatora - minister miał przede wszystkim personalny powód by zdymisjonować prezes funduszu. Zdaniem Piechy, Arłukowiczowi rósł potężny konkurent do prowadzenia polityki zdrowotnej. - Tego pewnie Bartosz Arłukowicz znieść nie mógł - ocenia Piecha.
Lider SLD Leszek Miller podkreślał w poranku RDC, że o żadnej konkurencji nie ma mowy, bo minister Arłukowicz nie ma pomysłu na politykę zdrowotną. Liderowi Sojuszu wstyd, że Bartosz Arłukowicz był kiedyś w SLD. Wstyd mu także za to, że minister ma dobre samopoczucie, mimo że pacjenci czekają w długich kolejkach do specjalistów.

Agnieszka Pachciarz prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia została w 2012 roku z rekomendacji Bartosza Arłukowicza, wcześniej była wiceministrem zdrowia. W czasie kierowania NFZ Pachciarz wprowadziła m.in. system eWUŚ i Zintegrowany Informator Pacjenta, zmieniła zasady kontraktowania świadczeń w nocnej i świątecznej opiece medycznej. Doprowadziła do porozumienia z lekarzami, którzy na początku jej urzędowania zapowiadali protest ws. warunków umów na wypisywanie recept refundowanych.
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2004 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie medycznym. Współpracowała m.in. z samorządem lekarskim, samorządem terytorialnym, kasami chorych i NFZ. Zarządzała dwoma wielkopolskimi szpitalami, pełniąc najpierw funkcję dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy (od 2005 r.), a następnie (od 2009 r.) była prezesem zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego Spółki z o.o.

IAR/PAP/agkm