Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 31.12.2013

Najważniejsze wydarzenia w 2013 roku w Polsce

Kolejne zmiany w systemie emerytalnym, rekonstrukcja rządu Donalda Tuska, afera korupcyjna dotycząca zamówień na usługi teleinformatyczne - to najważniejsze wydarzenia 2013 roku w Polsce.
Rekonstrukcja rząduRekonstrukcja rząduMaciej Śmiarowski/KPRM

Obywatele walczą: ponad 50 referendów
W tym roku w celu zmian na lokalnych szczeblach władzy, w kraju zorganizowano ponad 50 referendów . W najgłośniejszym z nich, w stolicy 13 października, które było też sprawdzianem poparcia dla rządzącej Platformy, bez powodzenia próbowano odwołać prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz . Zarzucano jej porażkę w reformie śmieciowej i zły kontakt z mieszkańcami stolicy.

x-news.pl, TVN24
Zawiązany w tym roku ruch "Matek Pierwszego Kwartału" skutecznie upomniał się się o dłuższe urlopy rodzicielskie . Rząd przystał na to, by matki te zostały objęte rocznym, płatnym urlopem rodzicielskim. Wcześniej dłuższy urlop mogli wziąć tylko ci rodzice, których dzieci urodziły się po 17 marca.
Nie powiodła się natomiast społeczna batalia rodziców sprzeciwiających się obniżeniu wieku szkolnego dzieci z siedmiu do sześciu lat , co postulował rząd. Obywatelski projekt referendum podpisany przez milion osób trafił do Sejmu w czerwcu. W listopadzie posłowie odrzucił jednak wniosek o referendum edukacyjne . Zgodnie z reformą, pierwsze sześciolatki pójdą do szkół we wrześniu przyszłego roku.
Zamieszanie wokół ustawy śmieciowej
W listopadzie Warszawa gościła uczestników globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej . Delegaci z blisko 200 krajów, w tym politycy, ekolodzy, eksperci i dyplomaci przez dwa tygodnie debatowali nad porozumieniem w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Przełomowe decyzje nie zapadły. Jednym z postanowień było ustalenie, że na walkę ze zmianami klimatu w krajach biedniejszych, te bogatsze będą rocznie przeznaczać minimum 10 mld dolarów. Reprezentanci organizacji ekologicznych, rozczarowani brakiem porozumienia w kwestii obniżenia emisji CO2, demonstracyjnie opuścili Stadion Narodowy.
O ile ustalenia szczytu miały wymiar globalny i nieco abstrakcyjny dla "przeciętnego Kowalskiego", o tyle wejście w życie od 1 lipca tzw. "ustawy śmieciowej" było ekologicznym konkretem, który dotknął każdego Polaka. Rząd zapowiadał rewolucję w segregacji odpadów, skończyło się na niemałym zamieszaniu. Wzrosły opłaty za wywóz śmieci, a w wielu miejscowościach, jak w Warszawie, system dotąd nie funkcjonuje.
Kontrola Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wykazała, że w większości gmin w Polsce odpady nie są segregowane. Część gmin ukarano. Niektóre zapisy ustawy po zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego, mają być poprawione na wiosnę przyszłego roku. Mieszkańcy będą nadal uczeni, jak rozdzielać odpady.
Zakaz uboju rytualnego
W tym roku wiele emocji wzbudziła sprawa uboju rytualnego zwierząt , która zakończyła się utrzymaniem jego zakazu . Za takim ubojem były organizacje rolnicze i branża mięsna ze względów ekonomicznych, przeciw - obrońcy praw zwierząt, zwracający uwagę na aspekt moralny i humanitarny.
Rząd, a zwłaszcza koalicyjny PSL, forsował projekt ustawy dopuszczającej rytualne zabijanie zwierząt hodowlanych przy zagwarantowaniu zmniejszenia ich cierpień. Odbywały się protesty, zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania.
Decyzja Sejmu ostatecznie zamknęła tę kwestię. W Polsce nie można dokonywać uboju zwierząt bez ogłuszenia, nawet na potrzeby religijne.