Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 08.01.2014

Lubuskie: puzzle od prezydenta i bombka od premiera na licytacji WOŚP

Na ulicach lubuskich stolic: Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry podczas 22. Finału WOŚP będzie kwestowało w niedzielę ok. 600 wolontariuszy, odbędą się - oprócz licytacji - koncerty i imprezy sportowe.
Prezydent Bronisław KomorowskiPrezydent Bronisław Komorowskiprezydent.pl/Piotr Molecki

Celem 22. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia pod hasłem "Na ratunek", jest zbiórka pieniędzy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Czytaj<<<Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Na aukcjach m.in. lot Dreamlinerem i korki Lewandowskiego>>>

Podczas finału w Gorzowie Wielkopolskim bedzie można wylicytować m. in. bombkę od premiera Donalda Tuska czy puzzle podarowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wojewoda lubuski zaoferował na licytację m.in. lot samolotem nad Przystankiem Woodstock.

Pierwsi wolontariusze wyjdą na ulice Gorzowa po godzinie 7, a wrócą do swoich sztabów po godzinie 20; łącznie w mieście i dwóch okolicznych gminach Kłodawie i Deszcznie datki będzie zbierało około 420 osób.

Mezo, Kumka Olik i Makama
Orkiestrowa scena stanie przy jednej z galerii handlowych. Wśród wykonawców znajdą się m.in. raper Mezo i rockowa grupa Kumka Olik, Makama. Nie zabraknie także gorzowskich zespołów. W tym samym miejscu zostanie wysłane wieczorem symboliczne "światełko do nieba" kończące całodzienną kwestę.

Czytaj<<<Myslovitz, Golden Life i Ewelina Lisowska na gdańskim finale WOŚ>>>

Na licytację lokalne sztaby wystawią także dres gorzowskiego mistrza paraolimpijskiego z Londynu w soku wzwyż Macieja Lepiato, a także gadżety podarowane przez klub żużlowy Stal Gorzów.
Wśród propozycji sportowych znalazł się bieg pod hasłem "Policz się z cukrzycą" i halowe turnieje piłki nożnej.
Na ulicach "Winnego Grodu", w którym działa jeden sztab WOŚP, będzie kwestowało 250 wolontariuszy.

Dwudniowy finał w Zielonej Górze
Finał rozpocznie się w Zielonej Górze już w sobotę. Rano odbędzie się V rajd WOŚP - impreza mająca na celu promowanie prawidłowych postaw kierowców i ich przygotowanie do radzenia sobie z trudnymi warunkami na drodze. Wieczorem w Palmiarni wystartuje impreza pn. "Na ratunek, kabarety!". Wystąpią: Kabaret Adi, Kabaret Tiruriru, Ryczytal Paraliryczny oraz Inicjatywa Sceniczna Fruu.
Sercem niedzielnych wydarzeń będzie scena przy Palmiarni, na której wystąpią zespoły z Zielonej Góry: Sold, Dorian Zarzycki Band oraz Jared. Gwiazdami wieczoru będą grupy Hurt oraz Volver. Tradycyjnie o godzinie 20 wystrzeli "światełko do nieba". Podczas weekendu nie zabraknie orkiestrowych licytacji.
W Zielonej Górze biegacze będą mogli policzyć się cukrzycą po raz trzeci. Bieg rozpocznie się w niedzielne południe.
Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch wystawił na tegoroczną licytację lot samolotem nad Przystankiem Woodstock oraz portret zwycięzcy licytacji, który namaluje gorzowski artysta.
Podniebna wycieczka zaplanowana jest kilka dni przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock. Z góry będzie można zobaczyć budowaną scenę i zaplecze techniczne festiwalu. Zwycięzca drugiej licytacji będzie mógł zostać modelem i otrzyma swój portret wykonany przez gorzowskiego artystę Michała Bajsarowicza.

Symboliczne serce
Ponadto w niedzielę o trwającym tego dnia finale WOŚP będzie przypominało mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego symboliczne serce na urzędzie wojewódzkim. Jego kontury stworzą światła zapalone po południu w pomieszczeniach 14-piętrowego budynku.
W ubiegłym roku podczas Finału WOŚP w Gorzowie Wlkp. zebrano ok. 150 tys. zł, w Zielonej Górze ponad 108 tys. zł. W Lubuskiem orkiestra zagra nie tylko w największych miastach, ale także w większości gmin. Według danych Fundacji WOŚP w regionie wydarzenia związane z Finałem WOŚP będzie koordynować 66 lokalnych sztabów.

Grają od 1992 rok, zbierają coraz więcej

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zainicjowana w 1992 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Podczas pierwszej akcji zebrano blisko 2 i pól miliona złotych.

Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości zbieranej corocznie kwoty fundacją charytatywną w Polsce. Więcej pieniędzy zbiera na te cele katolicka organizacja charytatywna Caritas, nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Informacje na temat akcji organizowanych w ramach 22. finału WOŚP w całej Polsce oraz w sztabach zagranicznych można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final/aktualnosci.

Czytaj też<<<Przygotowania do niedzielnego finału WOŚP>>>

IAR,PAP,kh