Logo Polskiego Radia
IAR
Petar Petrovic 13.01.2014

Limity na leczenie chorych na raka. Czy zostaną zniesione?

W resorcie zdrowia dojdzie w poniedziałek do spotkania dotyczącego zmian w leczeniu raka. O zniesienie limitowania świadczeń w tym zakresie apeluje Polskie Towarzystwo Onkologiczne w liście do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Jednocześnie chce ono opracować Strategię dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan", w którym zaproponuje lepsze wydatkowanie pieniędzy na leczenie raka. Podobne strategie dla onkologii przyjęto ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i 13 lat temu - we Francji. Skutkiem była spektakularna poprawa wyników leczenia nowotworów.

>>> Światowa Organizacja Zdrowia: rak coraz groźniejszy >>>
Do spotkania onkologów z premierem już doszło. Donald Tusk już zapowiedział lepszy dostęp do leczenia onkologicznego. - Będziemy szukali rozwiązań, które mieszczą się w ramach możliwości finansowych, ale muszą w przypadku onkologii przynieść szybkie i oczekiwane efekty, jeżeli chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na podjęcie leczenia - mówił premier.
Według profesora Jacka Jassema, prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, limitowanie świadczeń sprawia, że leczenie raka jest drogie i często nieskuteczne. Tłumaczy, że chorzy długo czekają na badania diagnostyczne a potem na leczenie ratujące życie. Podkreśla, że limity powodują wzrost nakładów na leczenie zaawansowanego raka.
Każdego roku w naszym kraju wykrywa się około 130 tysięcy nowych zachorowań na raka. Rocznie umiera - 90 tysięcy chorych. Od 2006 do 2015 roku obowiązuje w Polsce Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Co roku na ten cel przeznaczanych jest 250 milionów złotych.
pp/IAR