Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 19.01.2014

Piechociński o wyborach do PE: idziemy po minimum sześć mandatów

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w okręgach warszawskim i mazowieckim.
Prezes PSL, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław KalinowskiPrezes PSL, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław KalinowskiPAP/Radek Pietruszka

Jak powiedział podczas niedzielnej konwencji wyborczej w Warszawie szef PSL Janusz Piechociński, "ludowcy idą do europarlamentu po minimum sześć mandatów (obecnie mają cztery), po to, by wzmocnić najsilniejszą frakcję - Europejską Partię Ludową" (należą do niej PSL i PO).
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Gowin i Kowal na listach PSL?>>>

Piechociński podkreślił, że Polska nie ma obecnie alternatywy wobec Unii Europejskiej. - Musimy poprawiać Europę i dawać jej coraz więcej (...) Po to, żeby stabilizować Europę, w której coraz więcej ludzi nie chce europejskości - stwierdził.
Pawlak nie będzie europosłem. Wypadł z listy kandydatów PSL>>>

Kalinowski lokomotywą mazowieckiej listy PSL
Zgodnie z przewidywaniami, na pierwszym miejscu listy mazowieckiej PSL znalazł się europoseł Jarosław Kalinowski. Kandydują także: Janina Orzełowska - członkini zarządu województwa mazowieckiego, marszałek tego województwa Adam Struzik i poseł Marek Sawicki. Ostatnie miejsce zajął rzecznik partii Krzysztof Kosiński.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Znane nazwiska na "jedynkach" SLD>>>
Obecny na konwencji Kalinowski podkreślił, że w rozpoczynającej się unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 tylko dwa kraje - Polska i Słowacja - będą miały większy budżet niż wcześniej. - Te najbliższe siedem lat to dobry czas dla polskiej wsi i dla polskiego rolnictwa - stwierdził.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. PiS buduje listy, kto będzie "jedynką"?>>>
Listę warszawską otwiera burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński. Za nim na liście są m.in. zastępca kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Bożena Żelazowska i członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda.
Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego nie ma Waldemara Pawlaka, nie było go też na konwencji w Warszawie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo PO umieści na "jedynkach"?>>>
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w maju tego roku. Wybierzemy 51 europosłów. W sumie w Parlamencie Europejskim nowej kadencji zasiądzie 751 przedstawicieli 28 krajów członkowskich.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH

PAP, kk