Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 23.01.2014

CIA zapłaciła za tajne więzienie w Polsce? "To kompromitacja"

CIA zapłaciła polskim służbom specjalnym 15 milionów dolarów za możliwość prowadzenia tajnego więzienia w Starych Kiejkutach - podał dziennik "Washington Post". - Te informacje kompromitują polskie państwo - twierdzi senator PO Józef Pinior.
Posłuchaj
  • Józef Pinior o doniesieniach "Washington Post" ws. tajnych więzień CIA w Polsce (IAR)
  • Adam Bodnar o doniesieniach "Washington Post" ws. tajnych więzień CIA w Polsce (IAR)
Czytaj także

>>> Prasa: CIA zapłaciła za tajne więzienie w Polsce

Według "Washington Post", tamtejszy obiekt był dla Amerykanów najważniejszym ze wszystkich tajnych więzień, stworzonych po zamachach z 11 września 2001 roku.

- Polska musi podjąć ważną decyzję - tak szef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Adam Bodnar komentuje doniesienia gazety.

Adam Bodnar ma nadzieję, że doniesienia amerykańskich mediów zmuszą polskie władze i prokuraturę do zdecydowanych działań. Według niego, w przypadku dalszego milczenia Warszawy, inni będą mówić za nas.

Bodnar ocenia, że amerykańska publikacja burzy mit, że polska współpraca z amerykańskimi służbami polega tylko na obronie szczytnych ideałów. Szef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zadaje też pytanie - "Co stało się z 15 milionami dolarów, które przekazała CIA?".

Z kolei zdaniem senatora PO Józefa Piniora, doszło do międzynarodowej kompromitacji naszego państwa. Pinior, od lat śledzący sprawę domniemanych więzień CIA w Polsce, stwierdził, że spełnił się najczarniejszy scenariusz, o którym mówił od dawna. Takie sytuacje, w których służby dostają miliony dolarów, schowane w kartonach, od innego państwa, pasują bardziej - mówił senator - do republik bananowych.

Senator Pinior dodaje, że polska prokuratura powinna szybko zakończyć śledztwo w sprawie więzień CIA w Polsce. Jak podkreślił, cały świat już wie, że były u nas takie więzienia, a w kraju nadal udajemy, że sprawy nie było.

Senator przewiduje, że pojawią się kolejne rewelacje w tej sprawie, które mogą wyciekać z amerykańskich źródeł.

Więzienie w Starych Kiejkutach

Tajne więzienie w Polsce zostało zlikwidowane we wrześniu 2003 roku, a przetrzymywanych tam podejrzanych wysłano do podobnych ośrodków w Rumunii i na Litwie oraz do więzień w Maroku. Dwa lata później "Washington Post" napisał po raz pierwszy o tajnych więzieniach CIA w Europie Wschodniej.

We wrześniu ubiegłego roku komisarz praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks zaapelował do Polski, by zakończyła śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA, opublikowała jego wyniki i rozliczyła osoby za nie odpowiedzialne, nawet jeśli pełnią one wysokie funkcje w państwie.

>>> Trybunał w Strasburgu odrzucił polskie dokumenty ws. więzień CIA

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty powiedział wówczas, że śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce trwa i z uwagi na jego niejawny charakter i charakter wykonywanych czynności prokuratura nie podaje żadnych informacji na jego temat.

To właśnie w Starych Kiejkutach agenci CIA mieli 183 razy zastosować tak zwane podtopienie wobec Chalida Szejka Mohammeda, co przez wielu uznawane jest za torturowanie. Według gazety, do Starych Kiejkut przewieziono również innych więźniów oskarżonych o terroryzm, w tym Abu Zubaidę oraz Abd al-Rahima al-Nashiri.

Gazeta nie wyjaśnia na co Polacy przeznaczyli 15 milionów dolarów. Informuje natomiast, że komisja do spraw wywiadu Senatu USA przygotowała obszerny raport na temat tajnych więzień CIA. Stwierdzono w nim, że stosowane przez amerykańskie służby specjalne kontrowersyjne metody przesłuchań, które przez wielu określane są mianem tortur, były nieefektywne. Fragmenty tego liczącego 6 tysięcy stron dokumentu mogą zostać niedługo opublikowane.

IAR, mr