Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 28.01.2014

Papież Franciszek jest królem internetu

Z badań przeprowadzonych między marcem a listopadem 2013 roku wynika, że nowy biskup Rzymu jest najczęściej wymienianym i cytowanym w sieci światowym liderem.
Papież FranciszekPapież FranciszekPAP/EPA/CLAUDIO PERI

Miesięcznie, w przeanalizowanym okresie, na temat papieża pojawiało się w Sieci - na portalach informacyjnych, forach dyskusyjnych, blogach i popularnych portalach społecznościowych - ponad 49 mln wzmianek. O prezydencie USA Baracku Obamie - 38 mln, a o prezydencie Rosji Władimirze Putinie - 8 mln. Franciszek był też najczęściej "wyszukiwanym" światowym liderem przez użytkowników Google. Przy okazji przypomina się, że profil papieża na Twitterze obserwuje już ponad 11 mln osób.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu abp Claudio Maria Celli ujawnił, że gdy profil na Twitterze założono Benedyktowi XVI po niedługim czasie zastanawiano się nad jego zamknięciem z powodu wulgarnych wpisów, jakie na nim się pojawiały. - Po głębokiej refleksji uznaliśmy, że profil na Twitterze pozostanie otwarty - podkreślił. Decyzję tę uznał za "opatrznościową" ze względu na popularność, jaką cieszą się komunikaty od Franciszka.
Pod koniec grudnia 2013 roku amerykański tygodnik "Time" przyznał prestiżowy tytuł Człowieka Roku Franciszkowi. Redaktor naczelna tygodnika Nancy Gibbs podkreśliła, że papież w niezwykły sposób odmienił ton i postrzeganie jednej z najpotężniejszych na świecie instytucji.

Papież Franciszek
Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. następcę świętego Piotra drugiego dnia konklawe, 13 marca 2013 roku. Przyjął imię Franciszek.

Franciszek jest pierwszym papieżem z kontynentu amerykańskiego, a także pierwszym spoza Europy od czasu papieża Grzegorza III (pontyfikat 731-741). Jest również pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu papieża Grzegorza XVI (pontyfikat 1831-1846).

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Studiował w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. Nauki humanistyczne zgłębiał w nowicjacie w Chile, a w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, studiował także literaturę, psychologię oraz teologię.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973. W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a pięć lat później został promowany na arcybiskupa-koadiutora tej archidiecezji. Od 1998 pełnił funkcje m.in. Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.
W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Roberto Bellarmino. Kardynała Bergoglio wymieniano w gronie tzw. papabile, czyli potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym w kwietniu 2005 roku Janie Pawle II. W latach 2005-2011 był przyszły papież przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk