Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 19.02.2014

Pomoc dla Ukrainy. Polskie szpitale gotowe leczyć rannych

Polska udostępnia miejsca w szpitalach MSW i MON. Ranni mogą być przyjmowani na oddziały intensywnej terapii, traumatologii i oddziałach ratunkowych. Pomoc dla Ukraińców organizuje też Caritas.

Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy. - Zbieramy fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących - poinformowała PAP  Alicja Wysocka z biura prasowego Caritas.

Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".

Sytuacja u naszego wschodniego sąsiada jest bardzo poważna. Dziesiątki osób zostały zabite. Są setki rannych. Do starć dochodzi nie tylko w stolicy Ukrainy, ale też w innych miastach.

Kijów protestuje [relacja]
Jak poinformowała Wysocka, Caritas z Ukrainy prosi o fundusze na zakup leków, szczególnie antybiotyków, środków znieczulających i przeciwbólowych oraz żywności. Zaznaczyła jednocześnie, że obecnie nie ma szans na zorganizowanie jakichkolwiek transportów z pomocą humanitarną.
- Warta podkreślenia jest solidarność ludzi z samej Ukrainy, którzy dzielą się czym mają. Ze Lwowa co kilka godzin wysyłana jest pomoc do Kijowa poprzez tych, którzy jadą w tamtym kierunku. Ukraina czeka na solidarność Polaków i już dziękuje za pomoc - powiedział dyrektor Caritas Spes ze Lwowa ksiądz Wiesław Dorosz.

Podczas sejmowego wystąpienia premier Donald Tusk zapewniał, że polscy lekarze są gotowi pomóc rannym Ukraińcom. Mogą ich też przyjąć szpitale na Słowacji, Węgrzech i w Czechach.

Premier chce sankcji dla Ukrainy!>>>

(źródło: TVN24/x-news)

Według ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, szpitale MSW mają wystarczająco dużo miejsca do udzielania pomocy rannym Ukraińcom. - To jest pomoc udzielana na oddziałach intensywnej terapii, traumatologii i tego, co jest oddziałami ratunkowymi. Myślę, że dotychczasowe doświadczenia z 11 Ukraińcami, którzy przebywają w szpitalach MSW, pokazuje, że ten system działa. I gdyby była większa ich liczba, także nie mamy z tym problemu - powiedział szef MSW.
W lutym do Polski na leczenie przyjechało 11 Ukraińców poszkodowanych podczas styczniowych zajść w Kijowie. Część z nich, leczonych w szpitalu MSW w Warszawie, ma obrażenia twarzy, w tym oczu.

Szpitale gotowe do pomocy!

Do pomocy rannym przygotowane jest podkarpackie pogotowie, które może na przykład odbierać poszkodowanych po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej. W regionie są trzy szpitale, do których w każdej chwili mogą zostać przewiezieni ranni z Majdanu.
W pełnej gotowości do przyjęcia poszkodowanych są też placówki w województwie lubelskim. Właśnie tam, do szpitala w Łęcznej przewieziona została już pierwsza osoba. Ranny w zamieszkach mężczyzna został zabrany przez polską karetkę z przejścia granicznego w Hrebennem. Trafił na oddział chirurgii rekonstrukcyjnej.

IAR/PAP/asop