Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 23.02.2014

Polskie MSZ zadowolone z uwolnienia Tymoszenko

Polska popiera aspiracje europejskie Ukrainy i budowę nad Dnieprem państwa prawa. Mamy nadzieję na demokratyzację, rozpoczęcie reform i odnowę życia publicznego, zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa ukraińskiego - czytamy w oświadczeniu resortu.
Ukraina opłakuje zabitych na Majdanie, a świat zastanawia się jak jej pomócUkraina opłakuje zabitych na Majdanie, a świat zastanawia się jak jej pomóc PAP/EPA/ALEXEY FURMAN

MSZ zaapelowało, aby wszelkie zmiany toczyły się w poszanowaniu niepodległości, suwerenności, integralności terytorialnej i bezpieczeństwa granic Ukrainy.

Resort wyraził nadzieję, że proces zmian będzie toczył się w duchu kompromisu, bez uciekania się do aktów przemocy i bezprawia.

Julia Tymoszenko w sobotę wyszła z więzienia w Charkowie, gdzie odsiadywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Krótko później zapowiedziała, że zamierza kandydować w najbliższych wyborach prezydenckich.

Jeszcze tego samego dnia, przyjechała w sobotę wieczorem do Kijowa. W wystąpieniu na Majdanie oświadczyła, że winni śmierci cywilów w jej kraju muszą zostać ukarani. Wyraziła nadzieję, że Ukraina stanie się niebawem członkiem UE.

UA1=1/x-news

 

Ukraina potrzebuje konkretnej pomocy

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozmawiał telefonicznie o sytuacji u naszego wschodniego sąsiada z szefem brytyjskiej dyplomacji Williamem Haguem. Tematem była też ewentualna pomoc dla tego kraju.
O rozmowie poinformował też Hauge na Twitterze.
Rozmawiałem z Radosławem Sikorskim o Ukrainie. Zgodziliśmy się, że wspólnota międzynarodowa ma pomóc Ukrainie w dostępie do życiowo ważnych finansów dla przyszłej stabilności - napisał dyplomata.

Twitter
Twitter print screen

O tym, że nie wystarczą tylko obietnice, a Europa musi zaoferować Ukrainie pomoc materialną - przekonuje Zbigniew Brzeziński. Były doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jimmi'ego Cartera, w rozmowie z telewizją CNN przypomina, że Kijów jest bankrutem i jeśli pomoc finansowa nie przyjdzie z zachodu, zaoferuje ją Moskwa.

CNN Newsource/x-news

Janukowycz ucieka; Tymoszenko wolna; parlament obraduje [relacja]>>>

Utrzymajcie integralność terytorialną i jedność kraju - apelują do Kijowa Biały Dom i szefowa unijnej dyplomacji. Gratulują Tymoszenko wyjścia z więzienia, ale podkreślają, że potrzebny jest pokojowy dialog.

- Unia Europejska oczekuje, że wszyscy na Ukrainie zachowywać się będą w sposób odpowiedzialny, w celu obrony jedności, suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej kraju - oświadczyła Catherine Ashton.

Biały Dom w swoim oświadczeniu nazwał obecną działalność parlamentu Ukrainy konstruktywną i wezwał do szybkiego utworzenia złożonego z fachowców rządu zgody narodowej.
Rzecznik prezydenta Obamy podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od wszystkich stron sporu pokojowego i demokratycznego dialogu. - Będziemy współpracować z sojusznikami, Rosją i właściwymi organizacjami międzynarodowymi by wesprzeć silną, prosperującą, zjednoczoną i demokratyczną Ukrainę - stwierdził Jay Carney.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

PAP/IAR/iz

''