Logo Polskiego Radia
IAR
Izabela Zabłocka 04.03.2014

Tureckie F-16 wzbiły się w powietrze

Incydent w przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym. Tureckie lotnictwo zdecydowało o alarmowym starcie ośmiu maszyn F-16. To reakcja Ankary na przelot rosyjskiego samolotu szpiegowskiego wzdłuż tureckiego wybrzeża Morza Czarnego.
Turecki F-16C FalconTurecki F-16C Falcon SRA Alan Port/wikipedia

Do zdarzenia doszło wczoraj, ale dopiero dziś o nim poinformowano. Rosyjski samolot znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Turcja jest członkiem NATO. Władze w Ankarze kilkukrotnie w ostatnich dniach podkreślały, że status Krymu nie może być określany bez ich udziału. Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu oświadczył, że jego kraj popiera integralność i stabilność Ukrainy.

Szwecja: wojsko wzmacnia kontrolę powietrzną wokół Gotlandii

W związku z wydarzeniami na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne poinformowały, że przestrzeń powietrzna wokół największej wyspy tego kraju będzie szczególnie chroniona.

Część myśliwców Gripen przeniesiono na Gotlandię, aby ułatwić patrolowanie przestrzeni powietrznej południowo-wschodniej Szwecji. Armia nie ujawniła szczegółów, zaznaczając, że dostosowuje się do bieżącej sytuacji.

Szwedzki
Szwedzki Saab JAS-39C Gripen/ Oleg V. Belyakov - AirTeamImages Creative Commons

Pod koniec marca 2013 roku dwa rosyjskie bombowce oraz cztery myśliwce przeleciały w pobliżu wyspy Gotska Sandoen na północ od Gotlandii, zmierzając w kierunku Sztokholmu. Według źródeł w szwedzkich siłach zbrojnych samoloty ćwiczyły atak na Szwecję.

W ramach reformy z lat 90. Szwecja zlikwidowała bazę wojskową na Gotlandii, która w okresie zimnej wojny narażona była na atak ze strony Układu Warszawskiego. Do przywrócenia jednostki wezwał we wtorek w parlamencie wicepremier Jan Bjoerklund.

Szwecja jest krajem neutralnym.

O sytuacji na Ukrainie - tu czytaj więcej>>>

IAR/iz

''