Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Martin Ruszkiewicz 12.03.2014

Protest rolników w Łosicach. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Około 100 rolników zablokowało we wtorek wieczorem drogę krajową nr 19 w Łosicach (Mazowieckie). Powodem są problemy ze sprzedażą żywca w związku z ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneOeilDeNuit /sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Uczestnicy protestu w Łosicach tłumaczą, że każdego dnia ponoszą ogromne straty finansowe, chlewnie od dawna są przepełnione, a rząd pozostaje bierny (IAR)
Czytaj także

- Zablokowane zostało skrzyżowanie trasy krajowej nr 19 z drogą wojewódzką nr 698. Policja wprowadziła objazdy - poinformował Andrzej Lewicki z mazowieckiej komendy policji.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w komunikacie, że jadący z Białegostoku kierowani są przez Puczyce i dalej do Łysowa i Łosic, zaś przez Łosice do krajowej dziewiętnastki ulicą Targową i dalej obok szkoły rolniczej.

Według dyżurnego łosickiej policji drogę blokuje około 40 ciągników rolniczych. W proteście bierze udział około 100 rolników, którzy zapowiadają, że będą blokowali DK 19 do skutku. Manifestacja nie została jednak wcześniej zgłoszona, dlatego na miejscu pojawili się policyjni negocjatorzy, którzy próbują namówić protestujących do odblokowania trasy. Na miejsce jedzie także wicewojewoda mazowiecki. Niewykluczone, że w przypadku fiaska rozmów do akcji wkroczą policyjne oddziały prewencji, które według nieoficjalnych informacji IAR, są już w drodze do Łosic.

Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało w komunikacie we wtorek przed północą, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił do premiera Donalda Tuska z prośbą o wyrażenie zgody na zdjęcie nadwyżki żywca wieprzowego z obszaru objętego ograniczeniami.

Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę.

Aby przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem, rząd chce skupić część mięsa z rynku.

mr, PAP, IAR