Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 13.03.2014

Łagiewniki: wiernym zostanie przekazana "kanonizacyjna iskra miłosierdzia"

Wydarzenie zaplanowane na 30 marca będzie jednym z elementów przygotowań do uroczystości wyniesienia na ołtarze papieża Jana Pawła II.
Jan Paweł IIJan Paweł IIShutterstock

Jak wyjaśnił sekretarz Episkopatu Polski, bp Wojciech Polak, "kanonizacyjna iskra miłosierdzia" ma przypominać o przesłaniu Jana Pawła II, by kształtować w sobie wyobraźnię miłosierdzia.
30 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach "iskra" zostanie przekazana młodzieży z całej Polski, różnym instytucjom i przedstawicielom życia politycznego, społecznego i gospodarczego, by ci następnie przekazali ją do swoich środowisk. Następnie, w Niedzielę Palmową, w katedrach diecezjalnych "iskra" zostanie przekazana do wszystkich parafii, a 27 kwietnia będzie można zabrać ją do swoich domów.
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>

Hierarcha zapowiedział też Msze święte dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Pierwsza z nich odbędzie się 28 kwietnia na placu świętego Piotra w Rzymie, kolejne - 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca, w Dniu Dziękczynienia, w Warszawie.

Uroczystość kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII zaplanowana jest na 27 kwietnia. Ceremonia będzie miała miejsce w Watykanie.

Droga Jana Pawła II do świętości

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Tym samym uchylił wymóg pięciu lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze.
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.
Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.
Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież. Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.
16 listopada 2009 roku w kongregacji odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.

19 grudnia 2009 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk