Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 21.03.2014

Kijów bliżej Zachodu. Ukraina zmierza do Unii Europejskiej

UE podpisała polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Uroczystość odbyła się w Brukseli, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu z udziałem europejskich przywódców.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk: to historyczny dzień dla mojego krajuPremier Ukrainy Arsenij Jaceniuk: "to historyczny dzień dla mojego kraju"PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Kryzys ukraiński - zobacz serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Ceremonia miała znaczenie symboliczne. To poparcie dla nowych władz w Kijowie, których nie uznaje Rosja. Rozdziały, które zostały podpisane, bardzo ogólnie mówią o wspólnych wartościach, konsultacjach politycznych i współpracy w dziedzinie polityki zagranicznej. Natomiast kluczowe, najbardziej obszerne rozdziały dotyczące współpracy handlowej, gospodarczej i wymiaru sprawiedliwości między Unią a Ukrainą mają zostać podpisane dopiero po majowych wyborach.

Część umowy dotycząca utworzenia strefy wolnego handlu przyniesie Ukrainie korzyści, ale wiąże się także z trudnymi reformami. Zobowiążą się do nich zatem już nowe władze w Kijowie, wyłonione po wyborach. Podpisanie pozostałych rozdziałów ma nastąpić do listopada.

Ale już teraz Ukraina może liczyć na pomoc finansową - 11 miliardów euro w najbliższych latach. Ponadto już wkrótce mają być obniżone bądź zniesione cła na ukraińskie towary, zatem unijny rynek będzie dla nich otwarty.

Rompuy: umowa stowarzyszeniowa kompasem

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że podpisanie umowy, to uznanie dla aspiracji obywateli Ukrainy. Według niego, pokazuje to niezłomne poparcie Unii dla obranego kursu, którego tak odważnie poszukiwali Ukraińcy. - To pomoże Ukrainie na jej drodze do gospodarczych i społecznych reform. To nie będzie łatwa droga, na pewno nie w tych okolicznościach napięć i niepokojów. Ale umowa może służyć w dłuższej perspektywie jako kompas - mówił Herman Van Rompuy.

Zadowolenia z podpisania umowy nie kryje premier Ukrainy.  Jak powiedział szef ukraińskiego rządu, porozumienie dotyczy najbardziej podstawowych i najważniejszych kwestii - głównie współpracy w zakresie bezpieczeństwa oraz obrony. - To porozumienie odpowiada aspiracjom milionom Ukraińców, którzy chcą być częścią Unii Europejskiej - podkreślił Arsenij Jaceniuk.

Z pozostałych państw zza wschodniej granicy Unii także Gruzja i Mołdawia chcą podpisać umowy stowarzyszeniowe. Na szczycie dostały obietnicę, że ma to nastąpić do czerwca.

''IAR/aj