Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 21.03.2014

Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Rosji

Izba wyższa rosyjskiego parlamentu, na nadzwyczajnym posiedzeniu zatwierdza przyłączanie półwyspu do Rosji. Zrobiła to jednogłośnie.
Kreml ma już Krym w swoich rękach, teraz mianuje ludzi, którzy w jego imieniu będą nim zarządzaliKreml ma już Krym w swoich rękach, teraz mianuje ludzi, którzy w jego imieniu będą nim zarządzali PAP/EPA/EKATERINA SHTUKINA/GOVERNMENT PRESS
Posłuchaj
  • Rosyjska Rada Federacji ratyfikowała traktat o przyłączeniu Krymu do Rosji. Na tym zakończyła się ścieżka legislacyjna włączenia do Federacji Rosyjskiej dwóch podmiotów - relacja z Moskwy Macieja Jastrzębskiego/IAR
Czytaj także

Zgodnie z procedurą, konieczność ratyfikowania dokumentu uzasadniał szef MSZ Siergiej Ławrow. Rosyjski minister apelował przy tej okazji do kolegów z innych krajów, aby nie używali sformułowania "aneksja Krymu", ponieważ - jak się wyraził - obraża ono mieszkańców półwyspu i ich prawa do wyrażania własnej woli.

Po głosowaniu, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko oświadczyła, że senatorowie wzięli udział w tworzeniu historii. - Z poczuciem godności, odpowiedzialności i patriotyzmu wypełniliśmy swoją historyczna misję - powiedziała Matwijenko.

Traktat o wcieleniu do Federacji popisali we wtorek prezydent Rosji i władze Krymu. Już wtedy Kreml wydał oświadczenie, w którym poinformował, że od tego dnia Krym razem z Sewastopolem stają się częścią Federacji Rosyjskiej.

Moskwa powołuje się na wyniki referendum na półwyspie. W niedzielę za przyłączeniem do Rosji opowiedziało się w tak zwanym referendum - według jego organizatorów - blisko 100 procent głosujących.

Wszystko zaczęło się 11 marca. Parlament Autonomicznej Republiki Krymu uchwalił deklarację niepodległości i ogłosił zamiar przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Dokument ten poparła rada miejska Sewastopola, który miał na Ukrainie status odrębnej jednostki administracyjnej równej obwodowi.
16 marca na Krymie odbyło się zorganizowane pośpiesznie referendum, a już 18 marca, prezydent Rosji podpisał  traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola do Federacji Rosyjskiej.
W czwartek ratyfikowała traktat Duma Państwowa - izba niższa parlamentu Rosji. Zatwierdziła też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Dziś zrobiła to samo izba wyższa - Rada Federacji.

Kijów protestuje

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy uznał deklarację niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola za niezgodną z konstytucją. Oznacza to, że w świetle ukraińskiego prawa deklaracja jest nieważna. Decyzja Trybunału jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Władze w Kijowie od początku utrzymują, że zarówno referendum jak i odłączenie Krymu są niezgodne z prawem.

Aneksji Krymu nie uznaje też świat zachodni. Do tej pory tylko dwa Kraje Azerbejdżan i Armenia oznajmiły, że decyzje w sprawie Krymu są legalne.

Kryzys ukraiński - zobacz serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''