Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.03.2014

Ukraina żąda od Rosji kilkuset miliardów dolarów odszkodowania

Ukraina ma zamiar wystąpić do Rosji z pozwem o odszkodowanie za majątek przejęty na Krymie.
Jose Maria Barroso, Catherine Ashton, Arsenij JaceniukJose Maria Barroso, Catherine Ashton, Arsenij JaceniukPAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Kryzys ukraiński - serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Kijów podpisał umowę z Unią Europejską. Ukraina radzi: więcej sankcji [relacja] >>>

Zdaniem premiera Arsenija Jaceniuka, mowa o sumie kilkuset miliardów dolarów.  Szef rządu podkreślił, że Kijów w najbliższym czasie wystąpi z pozwami do międzynarodowych sądów, ponieważ to Rosja ”stosując broń ograbiła Ukrainę”, nacjonalizując dziesiątki obiektów należących do państwa ukraińskiego. Zmiany w stosunkach z Moskwą dotyczą także energetyki.

- Prowadzimy dziś poważne rozmowy o finansowej odpowiedzialności Rosji za wydarzenia, do których doszło na Krymie. To Rosja, używając broni, ograbiła Ukrainę i znacjonalizowała dziesiątki obiektów należących do państwa ukraińskiego. Nie mówimy o miliardach, ale o setkach miliardów dolarów - powiedział Jaceniuk po przylocie z Brukseli, gdzie podpisał polityczną część umowy stowarzyszeniowej z UE.

- Rosja może być spokojna: w najbliższym czasie otrzyma pozwy od ukraińskiego rządu do sądów międzynarodowych - podkreślił premier.

Arsenij Jaceniuk podkreślił, że władze chcą w najbliższych tygodniach skonsultować się z unijnymi komisarzami co do polityki energetycznej. Mają oni wziąć udział w posiedzeniu rządu. Ukraina liczy na import gazu z Zachodu, który jest tańszy od tego kupowanego od Rosji. Po zmianie władzy w ukraińskiej stolicy Moskwa skasowała zniżkę dla odbiorców na Ukrainie.

Część polityczna umowy i pomoc finansowa

Podpisana w piątek polityczna część umowy stowarzyszeniowej jest symbolicznym gestem poparcia dla wschodniego sąsiada Unii i tymczasowych władz w Kijowie w trudnym dla Ukrainy czasie.
Najobszerniejsza część porozumienia, dotycząca handlu i gospodarki, zostanie podpisana dopiero po wyznaczonych na 25 maja wyborach prezydenckich na Ukrainie oraz po wyłonieniu nowego rządu.

Jednak jeszcze zanim to nastąpi, UE jednostronnie otworzy swój rynek dla eksportu z Ukrainy.
Komisja Europejska oszacowała, że ukraińska gospodarka na zniesieniu ceł na większość swych towarów zyska ok. 500 mln euro rocznie, co będzie znaczącym wsparciem dla tego kraju. UE zapowiedziała również udostępnienie Ukrainie w najbliższych miesiącach 1,6 mld euro tzw. pomocy makrofinansowej na uregulowanie najpilniejszych należności zewnętrznych, a w następnych latach - pomocy w wysokości 11 mld euro.

PAP/IAR/agkm

David Cameron: Rosja bardziej potrzebuje Europy niż Europa Rosji (CNN Newsource/x-news)

(Władimir Putin podpisuje dokumenty o przyłączeniu Krymu i Sewastopola do Rosji; źr. CNN Newsource/x-news)

''