Logo Polskiego Radia
IAR
Artur Jaryczewski 10.04.2014

Polskie Radio pionierem cyfryzacji w Polsce

Radio cyfrowe to przyszłość radiofonii - takie przekonanie przyświeca uczestnikom konferencji na temat mediów w Poznaniu. W środę eksperci z Polski i z zagranicy rozmawiali o cyfryzacji telewizji, w czwartek - radia.
Posłuchaj
  • Wiceprezes Polskiego Radia Henryk Cichecki o cyfryzacji (IAR)
  • Paweł Mathia - główny inżynier Polskiego Radia o cyfryzacji (IAR)
  • Krzysztof Łuszczewski - dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia o cyfryzacji (IAR)
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia >>>

Pionierem na polskim rynku jest Polskie Radio, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej w Warszawie i na Śląsku. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całym kraju. Wiceprezes PR Henryk Cichecki, uzasadniając decyzję o rozpoczęciu nadawania cyfrowego podkreślał, że technologia DAB+ daje szansę, aby zapewnić wszystkim Polakom najtańszy, powszechny, najbardziej niezawodny i wysokiej jakości dostęp do wzbogaconej oferty programowej Polskiego Radia.

- Tylko ta technologia najbardziej pozwoli przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu w dostępie do informacji publicznych, do dóbr kultury i tylko ta technologia pozwoli nam jako nadawcom publicznym najpełniej zrealizować misję nadawcy publicznego określoną w ustawie o radiofonii i telewizji - powiedział.

Cyfryzacja Polskiego Radia będzie następowała stopniowo. Proces pokrycia sygnałem największych aglomeracji PR planuje zakończyć nie później niż do końca 2015 roku, natomiast pełne pokrycie terytorium kraju nie później niż do końca 2020 roku.

Krzysztof Łuszczewski - dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia podkreślał, że cyfryzacja ma zwiększyć zasięg nadawania, ale także znacznie wzbogacić ofertę programową. W pierwszym multipleksie cyfrowo można już słuchać ośmiu stacji, tworzonych przez PR: Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Zagranicy, PR24, Radia Rytm, Polskiego Radia Katowice albo Radio dla Ciebie (RDC). W następnych miesiącach sukcesywnie uruchamiane będą nowe kanały.

Łuszczewski poinformował, że gotowe są już trzy kolejne programy: Radio Krasnal dla dzieci i młodzieży, Radio Retro wykorzystujące zasoby archiwalne oraz Radio Eureka poświęcone nauce, technice i historii.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj