Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Petar Petrovic 20.04.2014

Niedziela wielkanocna: liturgia wszystkich liturgii

- Dzień ten ukazywany jest w symbolach obecnych w Wigilii Paschalnej: ogień, światło, woda, słowo, eucharystia. Rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania od tej najbardziej uroczystej liturgii w ciągu roku – tłumaczył ks. Krzysztof Ołdakowski.

- Pięknie wszystko się zaczyna, gdyż w ciemnościach, które symbolizują śmierć, grzech, bezsens - rozbłyska światło – mówił o niedzieli wielkanocnej ks. Krzysztof Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia. Symbolizowane jest ono przez paschał – świecę woskową, która ukazuje nam Chrystusa Zmartwychwstałego.  - To światło rozprzestrzenia się po całym świecie i śpiewamy wspaniały hymn ku czci Chrystusa Zmartwychwstałego, sięgający do tradycji starożytnej – dodał.

>>> Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia >>>
Potem następuje rozbudowana tego dnia liturgia słowa, podczas niej przypominane są wszystkie wydarzenia z historii - jak Bóg działa dla dobra człowieka. Po niej rozpoczyna się liturgia wody, która wiążę się nieodłącznie z chrześcijańskim chrztem. - Na koniec zaś liturgia eucharystii, wspaniała kulminacja tego wielkiego przeżycia. A potem wychodzimy na zewnątrz, z paschałem, z figurą Zmartwychwstałego, by obwieścić światu uroczyste "Alleluja” – mówił ks. Ołdakowski. – Światło zwycięża ciemności i siadamy do wspólnego śniadania, które przypomina o tych posiłkach, które Jezus spożywał ze swoimi apostołami po Zmartwychwstaniu, żeby im ukazać realność swojego życia – podsumował ks. Ołdakowski.

pp