Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.05.2014

Bronisław Komorowski: doceńmy III Rzeczpospolitą, jej dorobek jest powodem do dumy

W przemówieniu podczas państwowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent powiedział, że powinniśmy być wdzięczni twórcom pierwszej polskiej ustawy zasadniczej.
Prezydent Bronisław Komorowski i szef sztabu generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, podczas uroczystości na Placu Zamkowym w WarszawiePrezydent Bronisław Komorowski i szef sztabu generalnego WP generał Mieczysław Gocuł, podczas uroczystości na Placu Zamkowym w WarszawiePAP/Rafał Guz

Przypomniał, że była ona próbą przełamania słabości ówczesnej Rzeczpospolitej i jej uzależnienia do Rosji. To się wówczas nie udało - dodał prezydent. Zdaniem Bronisława Komorowskiego, także dorobek III Rzeczpospolitej jest powodem do dumy.

Jak podkreślił prezydent, świętujemy 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju, rozpoczętego w 1989 r. od "skutecznego zerwania pojałtańskich uzależnień od Wschodu i od wyznaczenia strategii dążenia przez Polskę do świata Zachodu i Europy", która doprowadziła nas do tego, że od 15 lat jesteśmy w NATO, a od 10 lat - w Unii Europejskiej.

"Doceńmy efekty naszej walki"

- Dzieło naprawy Rzeczypospolitej rozpoczęliśmy od wielkiej reformy politycznej, społecznej i gospodarczej. Konstytucja z 1997 r. była ukoronowaniem tego procesu - ocenił prezydent. Apelował, by - doceniając wielkość myśli twórców konstytucji sprzed 223 lat - docenić i własne dzieło: bezpieczną, europejską i rozwijającą się III Rzeczpospolitą.

- Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny. (...) Okażmy wdzięczność za dobry los, który jest naszym udziałem od 25 lat - wzywał Komorowski.

Zarazem prezydent apelował, byśmy pamiętali też lekcję płynącą z historii - zarówno tej z końca XVIII wieku, jak i współczesnej, dziejącej się na naszych oczach. - Pamiętajmy, że w naszym miejscu świata i Europy nie ma wolności bez nowoczesności, bo kto stoi w miejscu, trwa w samozadowoleniu i przekonaniu, że nie trzeba się ciągle doskonalić i unowocześniać - ten skazuje siebie i kraj na przegraną w trwającej od zawsze i na zawsze konkurencji ludzi, narodów i państw" - przestrzegał prezydent.

Prezydent po przybyciu na pl. Zamkowy, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie odśpiewano hymn państwowy. Po przemówieniu Bronisława Komorowskiego odbyła się defilada pocztów sztandarowych oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Nie przeszkadza chłód i deszcz

W uroczystościach na pl. Zamkowym biorą udział m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu: Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, generalicja oraz duchowni.

Tuż przed uroczystością mieszkańcy Warszawy i turyści zgromadzeni mimo deszczu i chłodu wokół pl. Zamkowego mogli posłuchać koncertu orkiestry wojskowej z Siedlec.

W sobotę rano prezydent wziął udział w mszy św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście.

<<<"Mieliśmy mądrych przodków, którzy ustanowili Konstytucję 3 Maja">>>

Natomiast przed południem na Zamku Królewskim Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.

Konstytucja 3 maja

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą odbywały się w całej Polsce. Będą między innymi nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>

IAR,PAP,kh