Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 14.05.2014

Uwaga! Najbliższe dni pod znakiem intensywnych opadów deszczu

Jak ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego może się podnieść stan wód.
Uwaga Najbliższe dni pod znakiem intensywnych opadów deszczudewlittle/sxc.hu/cc
Posłuchaj
  • Brygadier Paweł Motyka, zastępca komendanta sądeckiej straży pożarnej, o przygotowaniach do ulew (IAR)
  • Rząd przygotowuje się na powodzie. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
Czytaj także

Największe wzrosty stanów wody spodziewane są w dniach 15-16 maja, czyli w czwartek i piątek. "Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Zgodnie z prognozami należy spodziewać się rozszerzenia obszaru opadów na województwa dolnośląskie, opolskie, mazowieckie, podlaskie" - podkreślono w komunikacie MAC.
"Monitorujemy na bieżąco"
Ministerstwo zapewnia, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów na bieżąco monitorują sytuację i pracują w trybie alertu powodziowego. "W dniu 13 maja odbyła się wideokonferencja ministra z wojewodami. Wojewodowie, przedstawiając aktualną sytuację, poinformowali, że nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń w związku z warunkami atmosferycznymi. Minister poprosił wojewodów o wskazanie obiektów ochrony przeciwpowodziowej, które ze względu na problemy z odbudową po wcześniejszych klęskach żywiołowych lub prowadzonych pracach remontowych będą wymagały doraźnego wzmocnienia" - zaznaczono.
x-news.pl, TVN24
Wojewodowie mają przekazywać informacje o zagrożeniu m.in. do mediów i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a także wykorzystywać Regionalny System Ostrzegania w celu jak najszybszego informowania o zagrożeniu mieszkańców terenów, na których może wystąpić powódź.
"Zostali zobowiązani do przygotowania służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego. Ponadto, odbyła się wideokonferencja dyrektora RCB z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wprowadzono stałe dyżury Centrów Operacyjnych w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu w celu zapewnienia ciągłego monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego" - głosi komunikat MAC.
Rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak powiedział, że w stanie gotowości są m.in. kompanie przeciwpowodziowe, a do województw najbardziej zagrożonych ulewami skierowano dodatkowo ok. 200 strażaków.

Małopolska: służby w gotowości
Wszystkie służby w Małopolsce zostały postawione w stan gotowości w związku z niepokojącymi prognozami pogody. - Jesteśmy gotowi na wszystkie ewentualności - zapewnił Jan Brodowski z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W środę odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Została omówiona sytuacja i opracowane scenariusze działania. W regionie na razie nie ma sygnałów o podtopieniach. Poziom wody w rzekach nie przekroczył stanu ostrzegawczego. Służby małopolskiego wojewody zapewniają, że poziom wszystkich górskich rzek i potoków cały czas jest monitorowany.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk