Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 20.05.2014

Wybory do PE. Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

Wtorek jest ostatnim dniem, kiedy można dopisać się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce - to rozwiązanie dla przebywających przez dłuższy czas poza miejscem stałego zamieszkania. Eurowybory odbędą się w niedzielę.
Wybory do PE. Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców Glow Images/East News
Posłuchaj
  • - Jeżeli ktoś tego dnia będzie przebywał po za stałym miejscem zamieszkania, a chce głosować, musi dopełnić odpowiednich formalności - mówi sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki/IAR
Czytaj także

Aby oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, do wtorku w urzędzie danej gminy (tam, gdzie chcemy głosować) trzeba złożyć wniosek zawierający: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL (w przypadku obywatela UE nr paszportu lub innego dokumentu tożsamości), a także adres zamieszkania.

>>> Wybory do Parlamentu Europejskiego. Walka o niezdecydowanych >>>
To ułatwienie dla osób, które od dłuższego czasu przebywają poza miejscem zamieszkania. O dopisanie do spisu wyborców mogą wnioskować także osoby bezdomne, które chcą zagłosować.

Eurowybory 2014 - zobacz serwis specjalny >>>
Z kolei do piątku w swoim urzędzie gminy (gdzie jest się ujętym w spisie wyborców) można odebrać zaświadczenie umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim.

FILM: przed nami ostatni tydzień agitacji - dlatego politycy starają się jak mogą, by zwrócić na siebie uwagę.
TVP/x-news

-To forma szczególnie dogodna dla osób, które wyjeżdżają na krótki czas obejmujący dzień wyborczy, a także dla osób, które przemieszczają się i nie do końca wiedzą, gdzie będą się znajdowały w dniu wyborów - mówi Krzysztof Lorentz z PKW.
Podkreślił, że nawet jeśli wyborca ostatecznie nie wyjedzie, a odebrał zaświadczenie, to także w miejscu zamieszkania będzie mógł zagłosować tylko na podstawie zaświadczenia. - Dlatego ważne jest, by otrzymanego zaświadczenia nie zgubić - dodał.
pp/PAP/IAR