Logo Polskiego Radia
IAR
Michał Chodurski 02.06.2014

"Deklaracje wiary nie naruszają kodeksu etyki lekarskiej"

Taka opinię wyraził doktor Maciej Hamankiewicz prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Podkreślił równocześnie, że nie będzie zajmować stanowiska w sprawie prywatnych poglądów i przekonań religijnych medyków.
Deklaracje wiary nie naruszają kodeksu etyki lekarskiejGlow Images/East News

Dokument, który w ubiegłym tygodniu na Jasnej Górze podpisało ponad 3 tysiące lekarzy i studentów medycyny, zobowiązuje do wierności chrześcijańskim zasadom. Głosi on, że "ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci". Deklaracja wiary sprzeciwia się m.innymi aborcji, sztucznemu zapłodnienie in vitro i eutanazji. Dokument powołuje się na, zagwarantowana w prawie, klauzulę sumienia.

Deklaracja wiary wywołała ostre protesty środowisk lewicowych i feministycznych a także części lekarzy. Ich zdaniem niedopuszczalne jest zawarte w Deklaracji stwierdzenie o prymacie prawa boskiego nad ludzkim. Także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że - zarówno ministerstwo jak i płatnik publiczny będzie stosował prawo ludzkie - podkreślił. Zdaniem Arłukowicza, jeżeli lekarz korzysta z klauzuli sumienia, to musi przede wszystkim: wpisać to do dokumentacji medycznej, uzasadnić swoją decyzję oraz wskazać pacjentowi placówkę medyczną, gdzie daną usługę medyczną

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej doktora Macieja Hamankiewicza to państwo powinno wskazać listę lekarzy, placówek, w których pacjent może uzyskać pomoc, jeżeli lekarz powołując się na klauzulę sumienia, odmówi wykonania zabiegu, na przykład aborcji..

W Polsce jest około 160 tysięcy lekarzy. Deklarację wiary podpisało na Jasnej Górze ponad 3 tysiące medyków. Sygnatariusze podkreślali, że ma to być wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Inicjatorką powstania deklaracji jest lekarka dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły.

mc